Bez kategorii

Błona komórkowa

Komórki ciała zwierząt, w przeciwieństwie do komórek roślinnych, nie są otoczone błoną zewnętrzną z stałej substancyi, jednakowoż ich warstwa powierzchowna jest nieco inaczej zbudowana niż wnętrze ich ciała. U człowieka i zwierząt żyjących wśród powietrza tylko najbardziej zewnętrzna warstwa ciała, oraz powierzchnia aparatu oddechowego styka się z powietrzem ; zresztą wszystkie komórki ciała są w środowisku płynnem, wśród limfy lub krwi albo też wydzielin płynnych. Od zmieszania się z otaczającymi płynami broni komórki ich zewnętrzna.

Warstwa. Ta jednak część ma jeszcze inne znaczenie. Zewnętrzna warstwa ciała komórek ma możn ość wybierania pewnych ciał, przepuszczania ich do wnętrza komórek lub też zatrzymywania wewnątrz ich ciała, a wreszcie niedopuszczania różnych substancyi do wtargnięcia do wnętrza komórki. Z powodu tych właściwości zewnętrzną warstwę komórki można uważać za błonę częściowo przepuszczającą. Tem się tłumaczy fakt, że n. p. u ryb morskich jest w krwi mniej soli kuchennej niż w otaczającej je wodzie morskiej; ta własność powoduje, że w niektórych komórkach może się nagromadzić jakieś eialo i pozostawać w nich przez długi czas (n, p. hemoglobina w ciałkach czerwonych krwi). Tę swoją właściwość, tak bardzo ważną dla życia komórek, zawdzięcza zewnętrzna warstwa komórki najprawdopodobniej temu, iż znajdują się w niej ciała, z fizycznych właściwości podobne do tłuszczów, t. zw. lipoidy, których obecność nadaje błonie komórkowej własności błon wpółprzepuszczających. Z lipoidów najczęstszym jest lecytyna, zawierająca oprócz C, H i O, także N i P, w swym składzie. [hasła pokrewne: asystor slim plus cellu opinie , p lcr podwyższone co oznacza , lepkość krwi  ]

Kształt komórek. Kształt zewnętrzny komórek może być bardzo rozmaity. Niektóre mają kształt zmienny, jak n. p. białe ciałka krwi lub ameby, inne, wolno wśród płynu umieszczone zbliżają się do kuli. Kształt komórki pozostaje zawsze w związku z jej czynnością, komórki o podobnej czynności zwykle też mają kształt podobny ; prócz tego zależy kształt od stosunku do komórek sąsiednieh, wreszcie zaś od warunków środowiska.

Rozmiary komórek. Wielkość komórek człowieka i zwierząt wielokomórkowych zwykle pozostaje w granicach średnich powiększeń mikroskopowych. Tylko jaja niektórych zwierząt są bardzo dużemi komórkami, gdyż w nich nagromadzić się może bardzo wiele tworów deutoplazmatycznych, a mianowicie żółtka odżywczego. Make rozmiary komórek stają się zrozumiałe, jeśli zważymy, że komórki bardzo zawisłe od otoczenia i muszą stykać się z niem znaczną powierzchnią. Gdyby komórki powiększały się bez zmiany kształtu, to ich objętość rosłaby w stosunku trzecich potęg, zaś powierzchnia powiększałaby się tylko w kwadratach. W krótkim czasie powierzchni komórek stałaby się za małą do ich objętości. Koniecznością dużej powierzchni w stosunku do objętości, powierzchni ułatwiającej zetknięcie się z środowiskiem, tłumaczą się więc małe rozmiary komórek.

Zobacz też: # optyk szczecin, # ortodonta Kraków, # sorbenty chemiczne,