Jednoczesna chemioterapia i radioterapia zachowawcza narządów w zaawansowanym raku krtani

Chemioterapia indukcyjna za pomocą cisplatyny i fluorouracylu, a następnie radioterapii jest standardową alternatywą dla całkowitej laryngektomii u pacjentów z miejscowo zaawansowanym rakiem krtani. Wartość dodawania chemioterapii do radioterapii i optymalny czas chemioterapii są nieznane. Metody
Losowo przypisaliśmy pacjentom z miejscowo zaawansowanym rakiem krtani jedną z trzech terapii: indukcję cisplatyną i fluorouracylem, a następnie radioterapię, radioterapię z równoczesnym podawaniem cisplatyny lub samą radioterapię. Pierwszorzędowym punktem końcowym było zachowanie krtani.
Wyniki
W sumie 547 pacjentów zostało losowo przydzielonych do jednej z trzech grup badanych. Średni okres obserwacji wynosił 3,8 roku. Po dwóch latach odsetek pacjentów po nietkniętej krtani po radioterapii z jednoczesną cisplatyną (88 procent) różnił się znacznie od proporcji w grupach otrzymujących chemioterapię indukcyjną, a następnie radioterapię (75 procent, P = 0,005) lub samą radioterapię (70 procent P <0,001). Tempo kontroli lokoregionalnej było również znacznie lepsze w przypadku radioterapii i jednoczesnej cisplatyny (78 procent, w porównaniu z 61 procentami w przypadku indukcji cisplatyną i fluorouracylem, a następnie radioterapią i 56 procent w przypadku samej radioterapii). Oba schematy oparte na chemioterapii tłumiły odległe przerzuty i powodowały lepsze przeżycie wolne od choroby niż sama radioterapia. Jednak ogólny wskaźnik przeżywalności był podobny we wszystkich trzech grupach. Częstość występowania działań toksycznych o wysokim stopniu złośliwości była większa w przypadku schematów opartych na chemioterapii (81 procent w przypadku cisplatyny indukcyjnej plus fluorouracyl, następnie radioterapia i 82 procent w przypadku radioterapii z jednoczesną cisplatyną, w porównaniu z 61 procent w przypadku samej radioterapii). Toksyczność śluzówki podczas równoczesnej radioterapii i cisplatyny była prawie dwa razy częstsza niż toksyczność śluzówki pozostałych dwóch metod leczenia podczas radioterapii.
Wnioski
U pacjentów z rakiem krtani radioterapia z równoczesnym podawaniem cisplatyny przewyższa radioterapię indukcyjną, a następnie radioterapię lub radioterapię samodzielnie w celu zachowania krtani i kontroli lokoregionalnej.
Wprowadzenie
Każdego roku około 9 500 osób w Stanach Zjednoczonych diagnozuje raka krtani.1 Do wczesnych lat 90. standardową metodą leczenia zaawansowanej miejscowo laryngektomii była całkowita laryngektomia. Praktyka ta zmieniła się jednak po przełomowej próbie przeprowadzonej przez Departament ds. Weteranów, Laryngeal Cancer Study Group, w której porównano chemioterapię indukcyjną (cisplatynę i fluorouracyl), a następnie radioterapię z operacją i uzupełniającą radioterapią.2 Krtań została zachowana w 64 procentach pacjentów, którzy otrzymali leczenie nieoperacyjne, a wskaźnik przeżycia dwuletniego wynosił 68 procent w obu grupach. Nie zaobserwowano znaczącej różnicy w przeżyciu po ponad 10 latach obserwacji.3 Zdolność do zachowania krtani bez narażania się na przeżycie ustanowiła zastosowanie chemioterapii indukcyjnej, a następnie radioterapii jako alternatywy dla laryngektomii w miejscowo zaawansowanym raku krtani.
Aby określić udział chemioterapii i radioterapii w leczeniu zachowującym krtań, grupa Radiation Therapy Oncology oraz intergrupa Head and Neck przeprowadziły randomizowane badanie (RTOG 91-11) w celu zbadania trzech terapii opartych na promieniowaniu: indukcja cisplatyna plus fluorouracyl, a następnie radioterapia jeśli wystąpiła reakcja na chemioterapię (schemat identyczny z podanym w grupie eksperymentalnej w badaniu klinicznym Departamentu Spraw Weterynaryjnych Laryngeal Cancer Group), radioterapia z równoczesnym podawaniem cisplatyny i sama radioterapia
[podobne: bactilac ulotka, pękanie naczyń krwionośnych, gancyklowir ]

Komentarze dla tego artykulu sa juz zamkniete. Popros administratora o ich otworzenie jesli chcesz sie wlaczyc do dyskusji.

Powiązane tematy z artykułem: bactilac ulotka gancyklowir pękanie naczyń krwionośnych

Polecamy rowniez:


Najczęściej czytane:
Wczesna, ukierunkowana na cel terapia szoku szambo – meta-analiza poziomu pacjenta ad

Dlatego badacze ProCESS, ARISE i ProMISe zaplanowali tę prospektywną metaanalizę danych indywidualnych pacjentów (zwaną protokołowaną resuscytacją w badaniu Sepsis Meta-Analysis [PRISM]) przed włączeniem pierwszego pacjenta do pierwszego badania i zharmonizowanymi kryteriami wejścia, interwencją protokoły, wyniki, główne środki wykorzystania zasobów i gromadzenie danych w trzech badaniach.8. Celem obecnego badania było wykorzystanie zebranych danych z trzech badań […]

Wpływ na układ sercowo-naczyniowy i metaboliczny antysensownych oligonukleotydów ANGPTL3 ad 9

Obserwowane mechanizmy są zgodne z ostatnimi doniesieniami opisującymi wpływ neutralizacji plazmy Angptl3 w mysich modelach z monoklonalnym przeciwciałem20,21; skutki te obejmowały zwiększenie szybkości usuwania LDL poprzez niekanoniczną ścieżkę i obniżenie poziomu cholesterolu HDL poprzez zwiększoną aktywność lipazy śródbłonkowej. Można oczekiwać, że podejście oparte na przeciwciałach różni się pod pewnymi względami od podejścia opartego na ASO. […]

DevURL
Partnerzy serwisu:


Od redakcji serwisu
Witamy na stronach naszego bloga 2soczewki.edu.pl. Gabinet okulistyczny i kupione w nim soczewki ktore w dzisiejszych czasach coraz czesciej i skuteczniej zastepuja nam tak powszechnie uzywane kiedys okulary korekcyjne. Poniewaz nadal wiele osob pochodzi z dosc duzym dystansem do noszenia soczewek ktore sa znacznie wygodniejsza oraz bezpieczniejsza metoda korekcji naszych niedoborow wzrokowych chcielibysmy sie rozprawic z czescia mitow oraz zabobonow dotyczacych soczewek korekcyjnych. Zapraszamy do ciekawej lektury oraz dyskusji jakie sa wasze ulubione sklepy z okularami. Bardzo chetnie odpowiemy na dreczace was pytania oraz podzielimy sie dotychczas zdobytymi informacjami na temat soczewek kontaktowych. Polecamy tez okulista poznań.

Archiwum
Copyright 2019Rehabilitacja dzieci i niemowląt oraz fizjoterapia warszawa.