Lp (a) Lipoproteina, choroba naczyniowa i śmiertelność u osób w podeszłym wieku ad 5

Nasze wyniki dostarczają nowych, istotnych dowodów ryzyka u starszych mężczyzn oraz wyczerpujących informacji na temat dychotomicznej zależności Lp (a) od lipoproteiny i płci. To prospektywne badanie pomaga wyjaśnić rolę lipoproteiny Lp (a) w przewidywaniu choroby naczyniowej u osób starszych, u których kwestionowano przydatność niektórych tradycyjnych czynników ryzyka.1,2 Wśród mężczyzn znaleźliśmy silne powiązanie między lipoproteinami Lp (a) i naczyniowymi, z wielkością ryzyka podobną do tej u osób w średnim wieku w innych badaniach.8-18 W metaanalizie18 wszystkich badań prospektywnych dotyczących tego z wyjątkiem tych, które zarejestrowały uczestników z chorobą nerek lub cukrzycą, 12 z 14 badań odnotowało wyższy poziom lipoprotein Lp (a) wśród osobników, u których rozwinęła się choroba naczyniowa niż w grupie kontrolnej. Dziewięć z tych 12 badań dostarczyło informacji na temat zależności dawka-reakcja, a 6 z 9 wykazało pozytywną zależność między lipoproteinami Lp (a) a ryzykiem choroby naczyniowej, nadając dalszą wiarygodność poglądowi, że Lp (a) lipoproteina znacząco przyczynia się do rozwój tych zdarzeń naczyniowych.
Nasze wyniki są podobne do dwóch innych badań z udziałem osób w podeszłym wieku.28,29 Chociaż w obu badaniach stwierdzono korelacje między Lp (a) lipoproteiną a chorobą naczyniową, istnieją różnice między naszym badaniem a dwoma pozostałymi. Po pierwsze, w przeciwieństwie do pozostałych dwóch, nasza kohorta dostarczyła próbki krwi przed wystąpieniem zdarzeń. Po drugie, nasze badanie miało znacznie większą próbkę i dlatego jesteśmy w stanie dostarczyć szczegółowych informacji na temat powiązań płciowych w naszej kohorcie.
Większość, 28-31, ale nie wszystkie, 32 prospektywne badania Lp (a) lipoprotein i udaru znalazły pozytywne skojarzenia, w tym badania z udziałem osób starszych.28,29 Stwierdziliśmy trzykrotne ryzyko udaru w najwyższym Lp (a) kwintile lipoproteinowym wśród mężczyzn, ale nie wśród kobiet. Nguyen i wsp.15 opisali podobnie silne związki między lipoproteinami Lp (a) a ryzykiem udaru u mężczyzn, ale nie u kobiet. Wyjaśnienie braku związku między lipoproteinami Lp (a) a ryzykiem incydentów naczyniowych u kobiet, pomimo wyższego poziomu lipoprotein Lp (a) u kobiet niż u mężczyzn w naszym badaniu, jest niejasne.
Zaproponowano kilka prawdopodobnych mechanizmów wyjaśniających związek między Lp (a) lipoproteiną a chorobą naczyniową. Po pierwsze, zasugerowano, że lipoproteina Lp (a) odgrywa rolę w inicjacji, progresji, a następnie rozerwaniu blaszki miażdżycowej.3-18 Po drugie, ze względu na strukturalną homologię apoproteiny (a) i plazminogenu, Lp (a) lipoproteiny mogą konkurować, wiązać i hamować aktywność trombolityczną plazminogenu tkankowego; Lp (a) lipoproteina może zatem mieć efekt trombogenny poprzez jej ingerencję w wewnętrzną fibrynolizę.3-12 Po trzecie, Lp (a) lipoproteina była związana z dysfunkcją śródbłonka33. Po czwarte, Lp (a) lipoproteina aktywuje monocyty, kolokalizuje z makrofagami płytek , stymuluje komórki mięśni gładkich i może wywoływać stan zapalny
Siła naszego badania polega na tym, że nasi uczestnicy są najwyraźniej zdrowymi starszymi mężczyznami i kobietami, którzy zostali losowo wybrani ze społeczności, w której żyją, a zatem reprezentują przeciętną starszą osobę w Stanach Zjednoczonych.
[hasła pokrewne: nadżerkowe zapalenie przełyku, mucyny, bactilac ulotka ]

Komentarze dla tego artykulu sa juz zamkniete. Popros administratora o ich otworzenie jesli chcesz sie wlaczyc do dyskusji.

Powiązane tematy z artykułem: bactilac ulotka mucyny nadżerkowe zapalenie przełyku

Polecamy rowniez:


Najczęściej czytane:
Choremu nie podaje sie przez kilka dni zadnych pokarmów ani napojów przez usta

Sposród trzech metod, mianowicie zglebnikowania przelyku, badania radiologicznego i wziernikowania, wziernikowanie ma obecnie pierwszenstwo

Spośród trzech metod, mianowicie zgłębnikowania przełyku, badania radiologicznego i wziernikowania, wziernikowanie ma obecnie pierwszeństwo, gdyż pozwala bezpośrednio oglądać światło przełyku i jego ściany oraz wytwarzać sąd o jego przesuwalności, rozszerzalności, drożności i zboczeniach. Wziernikowanie pozwala nadto pobierać próbny wycinek do badania drobnowidowego w przypadkach, w których istnieje podejrzenie co do raka przełyku, i jest naczelną […]

DevURL
Partnerzy serwisu:


Od redakcji serwisu
Witamy na stronach naszego bloga 2soczewki.edu.pl. Gabinet okulistyczny i kupione w nim soczewki ktore w dzisiejszych czasach coraz czesciej i skuteczniej zastepuja nam tak powszechnie uzywane kiedys okulary korekcyjne. Poniewaz nadal wiele osob pochodzi z dosc duzym dystansem do noszenia soczewek ktore sa znacznie wygodniejsza oraz bezpieczniejsza metoda korekcji naszych niedoborow wzrokowych chcielibysmy sie rozprawic z czescia mitow oraz zabobonow dotyczacych soczewek korekcyjnych. Zapraszamy do ciekawej lektury oraz dyskusji jakie sa wasze ulubione sklepy z okularami. Bardzo chetnie odpowiemy na dreczace was pytania oraz podzielimy sie dotychczas zdobytymi informacjami na temat soczewek kontaktowych. Polecamy tez okulista poznań.

Archiwum
Copyright 2021Rehabilitacja dzieci i niemowląt oraz fizjoterapia warszawa.