Lp (a) Lipoproteina, choroba naczyniowa i śmiertelność u osób w podeszłym wieku

W porównaniu z tym, co wiadomo na temat czynników predykcyjnych zdarzeń naczyniowych u osób w średnim wieku, mniej wiadomo o tych zdarzeniach u osób starszych. Lp (a) lipoproteina, która odgrywa ważną rolę w powstawaniu miażdżycy tętnic, wiąże się ze zwiększonym ryzykiem chorób naczyniowych. Zbadaliśmy tę relację wśród starszych dorosłych Amerykanów. Metody
W badaniu prospektywnym obejmującym 5888 osób starszych w wieku społecznym (w wieku 65 lat lub starszych) w Stanach Zjednoczonych, 2375 kobiet i 1597 mężczyzn bez choroby naczyniowej dostarczyło próbki surowicy w linii podstawowej do analizy poziomów Lp (a) lipoproteiny. Te 3972 badanych obserwowano przez medianę 7,4 roku w celu oceny rozwoju udaru i śledzenia zgonów z przyczyn naczyniowych i wszystkich przyczyn. Mężczyźni i kobiety zostali podzieleni na grupy kwintylowe zgodnie z poziomem Lp (a) lipoproteiny na linii podstawowej.
Wyniki
Korzystając z modeli proporcjonalnego hazardu Coxa, określiliśmy ryzyko związane z każdym kwintylowym poziomem lipoproteiny Lp (a), przy czym najniższy kwintyl służy jako grupa odniesienia. W porównaniu z osobami z najniższego kwintyla, mężczyźni w najwyższym kwintyle mieli trzykrotnie nieskorygowane ryzyko udaru (względne ryzyko, 3,00, przedział ufności 95%, 1,59 do 5,65), prawie trzykrotność ryzyka zgonu związanego z incydentami naczyniowymi ( ryzyko względne, 2,54, przedział ufności 95%, 1,59 do 4,08) i prawie dwa razy większe ryzyko zgonu z wszystkich przyczyn (względne ryzyko, 1,76, przedział ufności 95%, 1,31 do 2,36). Dostosowanie do wieku; seks; poziomy cholesterolu całkowitego, cholesterolu lipoprotein o małej gęstości i triglicerydów; grubość ściany szyjnej; status palenia; obecność lub brak cukrzycy i nadciśnienia skurczowego i rozkurczowego; wskaźnik masy ciała; a inne tradycyjne czynniki ryzyka miały niewielki wpływ na ostateczną ocenę. Podobne analizy dla kobiet, które obejmowały również dostosowanie do stosowania estrogenów lub nieużywania, nie ujawniły takiej zależności.
Wnioski
Wśród starszych osób dorosłych w Stanach Zjednoczonych podwyższony poziom lipoprotein Lp (a) jest niezależnym czynnikiem prognostycznym udaru mózgu, zgonu z powodu choroby naczyniowej i zgonu z jakiejkolwiek przyczyny u mężczyzn, ale nie u kobiet. Dane te potwierdzają stosowanie poziomów lipoprotein Lp (a) w przewidywaniu ryzyka wystąpienia tych zdarzeń u starszych mężczyzn.
Wprowadzenie
Mniej wiadomo na temat predyktorów zdarzeń naczyniowych wśród osób starszych, niż na temat czynników predykcyjnych wśród osób w średnim wieku. Kilka badań1,2 sugerowało, że niektóre tradycyjne czynniki ryzyka chorób sercowo-naczyniowych nie są wystarczającymi predyktorami zdarzeń naczyniowych w tej starszej grupie wiekowej, podkreślając potrzebę ciągłych badań na ten temat.
Lp (a) lipoproteina jest cząstką lipoprotein o małej gęstości, w której apolipoproteina B-100 jest połączona przez pojedynczy międzyłańcuchowy mostek dwusiarczkowy z unikalną glikoproteiną, apoproteiną (a) .3-6 Podstawowe badania wskazują, że Lp (a) lipoproteina ma istotna rola w aterotrombogenezie. 3.4 Chociaż badacze wykazali obecność w blaszkach miażdżycowych w drzewie naczyniowym, w tym aorcie i tętnicach mózgowych, 7 prospektywnych badań Lp (a) lipoprotein i ryzyka chorób naczyniowych w populacjach w średnim wieku dały niejednoznaczne wyniki.5-18 Dane dotyczące związku między lipoproteinami Lp (a) a ryzykiem chorób naczyniowych u osób starszych są niedostępne; jednak pojawiające się dowody sugerują, że aterogenne działanie Lp (a) lipoproteiny może być zależne od wieku i płci.19 Dlatego zbadaliśmy hipotezy, że podwyższony poziom lipoprotein Lp (a) wiąże się ze zwiększonym ryzykiem zdarzeń naczyniowych u osób starszych i że istnieją specyficzne dla płci różnice w aterogenności lipoprotein Lp (a) w obrębie tej grupy.
Metody
Przedmioty i projekt studiów
Uczestnicy zostali zakwalifikowani do Studium Zdrowia Układu Krążenia, prospektywne, wieloośrodkowe badanie czynników ryzyka i skutków sercowo-naczyniowych u mężczyzn i kobiet po 65 roku życia, sponsorowanych przez National Heart, Lung and Blood Institute
[więcej w: oesophagitis, pękanie naczyń krwionośnych, nerwica przełyku ]

Komentarze dla tego artykulu sa juz zamkniete. Popros administratora o ich otworzenie jesli chcesz sie wlaczyc do dyskusji.

Powiązane tematy z artykułem: nerwica przełyku oesophagitis pękanie naczyń krwionośnych

Najczęściej czytane:
Laser zamiast okularów

Masz dobry wzrok? Niestety nawet jeśli tak to okularów w swoim życiu nie unikniesz. Wszystko przez to, że człowiek się starzeje. Gdy się starzeje, wiele narządów w jego organizmie nie działa tak jakbyśmy tego chcieli. Między innymi oczy. Z wiekiem mogą nam odmawiać posłuszeństwa.

Ogólne pojęcie o krwi i jej ruchu

Krew krąży po ustroju w t. zw. systemie krwionośnym, składającym się z serca i naczyń krwionośnych. Serce jest to kurczliwy mięsień w kształcie worka, którego skurcze rytmiczne są głównem źródłem ruchu krwi, naczynia zaś krwionośne są to mniej lub więcej plastyczne rurki o swoistej budowie ścian, tworzące liczne rozgałęzienia. Serce człowieka i ssaków składa się […]

DevURL
Partnerzy serwisu:


Od redakcji serwisu
Witamy na stronach naszego bloga 2soczewki.edu.pl. Gabinet okulistyczny i kupione w nim soczewki ktore w dzisiejszych czasach coraz czesciej i skuteczniej zastepuja nam tak powszechnie uzywane kiedys okulary korekcyjne. Poniewaz nadal wiele osob pochodzi z dosc duzym dystansem do noszenia soczewek ktore sa znacznie wygodniejsza oraz bezpieczniejsza metoda korekcji naszych niedoborow wzrokowych chcielibysmy sie rozprawic z czescia mitow oraz zabobonow dotyczacych soczewek korekcyjnych. Zapraszamy do ciekawej lektury oraz dyskusji jakie sa wasze ulubione sklepy z okularami. Bardzo chetnie odpowiemy na dreczace was pytania oraz podzielimy sie dotychczas zdobytymi informacjami na temat soczewek kontaktowych. Polecamy tez okulista poznań.

Archiwum
Copyright 2022Rehabilitacja dzieci i niemowląt oraz fizjoterapia warszawa.