Bez kategorii

Obliczanie ciałek białych we krwi

Przemawiają zatem takie fakty, jak np. to, że przy obecności pasożytów kiszkowych (tasiemców, glisț) powiększa się ilość kwasochłonnych. Ilość ich powiększa się również to zastrzyknięciu Tilokar. Powiększenie liczby ich we krwi lub lokalnie jelitach, w otrzewnej zaobserwowano również przy wstrząsie (ob. serologia); w płynie wysiękowym opłucnej u chorych na gruźlicę, spotykamy prawie wyłącznie limfacyty, po zastrzyknięciu zaś obcej surowicy lub białka u człowieka, morskiej świnki i królika, powiększa się liczba komórek tucznych itd. Liczenie ciałek białych. Przy liczeniu białych ciałek postępować należy tak sumo jak przy liczeniu ciałek czerwonych, z tą tylko różnicą, że używamy mieszalnika, w którym rozcieńczamy krew w stosunku 1:10 lub 1:20. Krew z ranki wciągamy do kreski 0,7 lub 1. Zamiast płynu obojętnego, wciągamy następnie do kreski 11 kwasu octowego słabo zabarwionego błękitem metylenowym, ażeby usunąć z preparatu czerwone ciałka, które się w rozczynie kwasu rozpuszczają. Liczyć należy białe ciałka na stoliku Thomasa Zeissaw kwadratach dużych, oznaczonych liniami grubszymi, z których każdy obejmuje 16 małych kwadracików, Wzór do obliczenia białych ciałek w I mm3:

m, 4000.10

 m ogólna liczba obliczonych ciałek białych. n liczba dużych kwadratów. [więcej w: ginjal urit , neurolog wrocław , gancyklowir ]

Obliczanie odsetkowego stosunku poszczególnych postaci ciałek białych dokonywa się w sposób bardzo łatwy. Przesuwając w mikroskopie zabarwiony preparat krwi, notujemy każde dostrzeżone ciałko w odpowiedniej rubryce. Zanotowawszy w ten sposób 100 cialek, od razu zorientować się będziemy mogli, jaka odsetka przypada na limfocyty, jaka na leukocyty enzynochlonne i t. d. Z ogólnej zaś liczby ciałek w 1 mm3 i odsetkowego ustosunkowania poszczególnych postaci, można również obliczyć liczbę tych poszczególnych postaci w 1 mm3. Z obliczeń takich wynika, że pvzeeiętna liczba ogólna ciałek białych 1 mm3 wynosi u mężczyzny 5000, u kobiety zaś 4500. Indywidualne różnice, wahania dzienne w zależności od pory obliczania, wahać się mogą według Granchera w granicach między 3000 i 9000, podług Melasseza między 4000 i 7000. Liczby więc ponad 9000 przemawiają stanowczo za obecnością nienormalnego powiększenia się liczby czyli za  tzw. leukoze. Na jedno białe ciałko przypada według Melasseza 660—1250 ciałek czerwony eh.

Zobacz też: # endodoncja kraków, # nimesil w ciąży, # protezy zębowe kraków,