Plastyczność organizmów

Rozwój państwa zwierzęcego. Co mogło być przyczyną wykształcenia się różnorodności gatunków zwierząt na to nie mamy dzisiaj zadawalającej odpowiedzi, Wszyscy przyrodnicy jednak, że obecny świat zwierząt rozwinął się z zwierząt poprzednio istniejących, a mających budowę i czynności znacznie prostsze niż dzisiaj żyjące postacie; wszyscy więc przyjmują t. zw. ewolueyę, czyli stopniowy rozwój państwa zwierzęcego z postaci prostszych  postacie o bardziej zawiłej budowie i różnorodniejszych funkcyach. Na szczycie zaś szeregu rozwojowego istot żywych stawia się człowieka, jako organizm najwyższy, lecz ciałem swem i pochodzeniem związany w zupełności z państwem zwierzęcem; podstawy zaś dla państwa zwierząt i jego punktu wyjścia szuka się w najprostszych istotach, które niegdyś, przed wielu wiekami powstały na ziemi jako zawiązki życia, rozwijającego się jako jeden z objawów historyi rozwoju całej ziemi. Jednym z momentów, które mogły powodować rozwój różnych gatunków zwierzęcyeh, to ta właściwość zwierząt, iż pod wpływem pewnych czynników mogą one zmieniać swą postać. A więc n. p. pod wpływem światła mogą zmieniać się barwy zwierząt; ciepło wpływa na stopień i szybkość przemiany materyi; ucisk może wpływać na wzrost tkanek; jednem słowem organizm zwierzęcy jest plastyczny, to znaczy, że jego postać i czynności zależy od warunków na niego działających. Plastyczność organizmu jest prawdopodobnie jedną z przyczyn różnorodności gatunków. Jest jednak inna właściwość zwierząt, która sprawia, że potomstwo osobników należących do pewnego gatunku, przyjmuje cechy istotne swych rodziców; ten czynnik, zachowujący postać i funkcye gatunków, nazywamy dziedziczeniem cech. U zwierząt wyższych dziedziczenie cech odbywa się tak, iż tylko za pośrednictwem komórek rozrodczych przenoszą się cechy rodziców na potomstwo. Z nowych cech nabytych przez rodziców w ciągu całego życia pod wpływem czynników zewnętrznych, przenoszą się na potomstwo tylko te, które tak bardzo zmieniły organizm rodzicielski, że odbiły się nawet na jego komórkach rozrodczych.

Plastyczność więc organizmów, działająca w kierunku nadawania nowych cech organizmom, i dziedziczność, zachowująca cechy dawne, a podająca w dalsze pokolenia nowe cechy o tyle tylko o ile one wpłyną na komórki rozrodcze, to są dwa czynniki, których współdziałanie może dać jako rezultat ogromną różnorodność gatunków w państwie zwierzęcem,Na szczycie państwa zwierzęcego stawiamy człowieka, jako istotę o najzawilszej budowie, o najróżnorodniejszych czynnościach. Od wszelkich istot żywych człowiek różni się jednak zasadniczo pod jednym względem, a mianowicie: podczas gdy wszystkie istoty mogą istnieć wówczas tylko jeśli są przystosowane do warunków klimatycznych okolicy, to człowiek, jeden z pośród żyjących, uniezależnił się od klimatu i może normować warunki swego bytu, dzięki temu, że umie używać ognia. Używanie zaś ognia to dowód tak wysokiego rozwoju władz umysłowych, jakiego nie spotykamy u innych istot i temu też wysokiemu rozwojowi umysłu człowiek zawdzięcza swe wyjątkowe stanowisko wśród przyrody. [patrz też: oesophagitis , mucyny , funkcja poznawcza  ]

Komentarze dla tego artykulu sa juz zamkniete. Popros administratora o ich otworzenie jesli chcesz sie wlaczyc do dyskusji.

Powiązane tematy z artykułem: funkcja poznawcza mucyny oesophagitis

Polecamy rowniez:


Najczęściej czytane:
Okulary na topie

Okulary już dawno przestały być passe. Obecnie noszenie okularów stało się bardzo modne. Wszystko zaczęło się od tak zwanych kujonek. Mowa o okularach w dużych oprawkach, ze sporymi szkłami. Jak można też zobaczyć po ofercie salonów optycznych, wybór jest ogromny.

Zmień kolor swych oczu soczewkami kontaktowymi

Jeszcze kilka lat temu soczewki kontaktowe były dostępne dla osób mających wadę wzroku. Dzisiaj okazuje się, że po soczewki kontaktowe sięgają także ci, którzy nie mają żadnych problemów ze wzrokiem. Za ich pomocą można zmienić bowiem kolor swoich oczu. W tej chwili soczewki kontaktowe mogą więc służyć za atrybut kosmetyczny. Osoby nie mające wady wzroku, […]

DevURL
Partnerzy serwisu:


Od redakcji serwisu
Witamy na stronach naszego bloga 2soczewki.edu.pl. Gabinet okulistyczny i kupione w nim soczewki ktore w dzisiejszych czasach coraz czesciej i skuteczniej zastepuja nam tak powszechnie uzywane kiedys okulary korekcyjne. Poniewaz nadal wiele osob pochodzi z dosc duzym dystansem do noszenia soczewek ktore sa znacznie wygodniejsza oraz bezpieczniejsza metoda korekcji naszych niedoborow wzrokowych chcielibysmy sie rozprawic z czescia mitow oraz zabobonow dotyczacych soczewek korekcyjnych. Zapraszamy do ciekawej lektury oraz dyskusji jakie sa wasze ulubione sklepy z okularami. Bardzo chetnie odpowiemy na dreczace was pytania oraz podzielimy sie dotychczas zdobytymi informacjami na temat soczewek kontaktowych. Polecamy tez okulista poznań.

Archiwum
Copyright 2022Rehabilitacja dzieci i niemowląt oraz fizjoterapia warszawa.