-
Anatomia patologiczna
Anatomia patologiczna. Ostre zapalenie nieżytowe cechuje się przekrwieniem i obrzmieniem błony śluzowej oraz nagromadzeniem się na niej śluzu, przeważnie jednak w niewielkiej ilości, gdyż błona śluzowa przełyku ma mało gruczołów, wreszcie znaczniejszym złuszczaniem się nabłonka . Po połknięciu ciał żrących, np. mocnego kwasu, ługu, stężonego roztworu sublimatu itp. , stwierdza się nadto nadżerki (erosiones) i owrzodzenia (exulcerationes) błony śluzowej (tzw.
-
Sposród trzech metod, mianowicie zglebnikowania przelyku, badania radiologicznego i wziernikowania, wziernikowanie ma obecnie pierwszenstwo
Spośród trzech metod, mianowicie zgłębnikowania przełyku, badania radiologicznego i wziernikowania, wziernikowanie ma obecnie pierwszeństwo, gdyż pozwala bezpośrednio oglądać światło przełyku i jego ściany oraz wytwarzać sąd o jego przesuwalności, rozszerzalności, drożności i zboczeniach. Wziernikowanie pozwala nadto pobierać próbny wycinek do badania drobnowidowego w przypadkach, w których istnieje podejrzenie co do raka przełyku, i jest naczelną metodą w rozpoznawaniu i w lecznictwie przypadków ciał obcych w przełyku. Jak każda inna metoda, wziernikowanie przełyku wymaga dużego doświadczenia, przede wszystkim w tłumaczeniu obrazu ezofagoskop owego. Nieostrożnym wprowadzeniem wziernika można spowodować naruszenie ściany przełyku. Duże przedziurawienie przełyku objawia się obrazem klinicznym, znamiennym dla pęknięcia przełyku (str.
-
Nieraz chorzy prosza przede wszystkim o usuniecie tej wlasnie przypadlosci
Nieraz chorzy proszą przede wszystkim o usunięcie tej właśnie przypadłości. Oczywiście da to się osiągnąć tylko przez zastosowanie leczenia przyczynowego, połączonego z dokładnym pielęgnowaniem jamy ustnej, przy czym należy zwracać dużą uwagę nie tylko na stan uzębienia, ale także na język i migdałki. Wymioty (emesis s. vomitus) zdarzają się w chorobach przełyka przebiegających z zaleganiem w nim pokarmów. Znamienną cechą tej dolegliwości stanowi to, że wymiotów nie poprzedzają nudności oraz to, że wymiociny nie zawierają kwasu solnego ani pepsyny.
-
Zadanie fizyologii
Zadanie fizyologii. Fizyologia ma za zadanie badanie czynności organizmu normalnego; fizyologia człowieka ma Więc badać czynności normalnego człowieka. Dla tych, którzy mają poświęcić się zawodowi lekarskiemu fizyologia człowieka ma być tym podkładem, który potem ma pozwolić na ocenienie, czy organizm funkcjonuje prawidłowo, czy też nie, i jakie czynności uległy w nim zaburzeniu. Z tego powodu łączy się ona bardzo ściśle z pytologią, nauką o czynnościach organizmu odbywających się.w stanach chorobowych, to znaczy wówczas, kiedy jakieś wpływy zewnętrzne zaburzyły normalny bieg jego czynności. Naturalną jest rzeczą, że zrozumienie fizyologii jest tylko wówczas możliwe jeśli się gruntownie pozna anatomie, histologię i embryologię — słowem nauki, zajmujące się morfologią czlowieka. Badanie czynności organizmu…
-
Plastyczność organizmów
Rozwój państwa zwierzęcego. Co mogło być przyczyną wykształcenia się różnorodności gatunków zwierząt na to nie mamy dzisiaj zadawalającej odpowiedzi, Wszyscy przyrodnicy jednak, że obecny świat zwierząt rozwinął się z zwierząt poprzednio istniejących, a mających budowę i czynności znacznie prostsze niż dzisiaj żyjące postacie; wszyscy więc przyjmują t. zw. ewolueyę, czyli stopniowy rozwój państwa zwierzęcego z postaci prostszych postacie o bardziej zawiłej budowie i różnorodniejszych funkcyach. Na szczycie zaś szeregu rozwojowego istot żywych stawia się człowieka, jako organizm najwyższy, lecz ciałem swem i pochodzeniem związany w zupełności z państwem zwierzęcem; podstawy zaś dla państwa zwierząt i jego punktu wyjścia szuka się w najprostszych istotach, które niegdyś, przed wielu wiekami powstały na…
-
Pojecie gatunku
Jeszcze ciekawsze jest krążenie azotu, Ten pierwiastek znajduje się w atmosferze, gdzie stanowi prawie 4/5 części; jako amoniak również zawsze jest w powietrzu i glebie zawarty; w glebie istnieje on również jako azotany i azotyny różnych metali. Z tych jego różnych postaci najważniejszem źródłem dla roślin są azotany. Pobrane przez zielone rośliny azotany łącznie z cukrami służą do zbudowania białka roślinnego. Białko roślinne staje się istotnem źródłem białka zwierzęcego; białko jednak w ciele zwierząt utworzone ulega ciągłemu rozpadowi podczas proeesów z życiem związanych. Produktem rozpadu, który w najprostszej formie zabiera azot z ciała zwierząt to mocznik który się wprost do gleby dostaje.
-
Kolano przygięte – leczenie
Ugięcie w kolanie to powszechne ćwiczenie ukierunkowane na mięśnie nóg i pośladków. Jest często stosowany w treningu siłowym i treningach kardio w celu poprawy siły i wytrzymałości mięśni. Aby wykonać ugięcie w kolanie, zacznij od stania ze stopami rozstawionymi na szerokość barków i dłońmi na biodrach. Następnie zegnij prawe kolano i podnieś prawą stopę z ziemi, ustawiając prawe udo równolegle do ziemi. Utrzymaj tę pozycję przez kilka sekund, a następnie powoli opuść stopę z powrotem na ziemię. Powtórz ten ruch po lewej stronie, naprzemiennie prawą i lewą nogą. Uginanie kolan można wykonywać z ciężarkami lub bez, co czyni je wszechstronnym ćwiczeniem, które można modyfikować w celu dopasowania do poziomu sprawności.…
-
Ortopedia i Zespół cieśni kanału nadgarstka
Ortopedia to dziedzina medycyny zajmująca się diagnostyką, leczeniem oraz profilaktyką urazów i schorzeń narządu ruchu. Obejmuje to kości, stawy, więzadła, ścięgna i mięśnie w ciele. Jednym z częstych schorzeń, które często leczą ortopedzi, jest zespół cieśni nadgarstka (CTS). CTS to stan, który występuje, gdy nerw pośrodkowy, który biegnie od przedramienia przez nadgarstek, zostaje ściśnięty lub ściśnięty. Może to prowadzić do drętwienia, mrowienia i osłabienia dłoni i nadgarstka. CTS jest często powodowany przez powtarzające się ruchy dłoni i nadgarstka, takie jak pisanie na klawiaturze lub używanie myszy przez długi czas. Może to być również spowodowane ciążą, zapaleniem stawów lub innymi podstawowymi schorzeniami. Specjaliści ortopedzi mogą diagnozować CTS za pomocą badań fizykalnych…
-
Ortopedia i Zespoły bólowe kręgosłupa
Ortopedia to dziedzina medycyny zajmująca się diagnostyką, leczeniem oraz profilaktyką schorzeń i urazów narządu ruchu, w tym kości, stawów, więzadeł, ścięgien i mięśni. Ból pleców jest powszechnym problemem, którego doświadcza wiele osób w pewnym momencie swojego życia i może być spowodowany różnymi czynnikami, takimi jak napięcie mięśni, przepuklina dysku lub zwężenie kanału kręgowego. W tym artykule przyjrzymy się niektórym z najczęstszych zespołów bólowych pleców i sposobom ich leczenia przez specjalistów ortopedów. Jedną z najczęstszych przyczyn bólu pleców jest nadwyrężenie lub skręcenie mięśni, które występuje, gdy mięśnie pleców są przepracowane lub rozciągnięte poza ich normalny zakres ruchu. Może to prowadzić do stanu zapalnego i bólu, które można leczyć za pomocą odpoczynku,…
-
Stężenie mucyny w drogach oddechowych jako marker przewlekłego zapalenia oskrzeli
Przewlekła obturacyjna choroba płuc (POChP) charakteryzuje się przewlekłymi komponentami bronchitycznymi i rozedmowymi. W jednym modelu biofizycznym zakłada się, że stężenie mucyny na powierzchni dróg oddechowych jest kluczową zmienną, która kontroluje transport śluzu u osób zdrowych w porównaniu z zaprzestaniem transportu u osób z mukoopornymi chorobami płuc. Zgodnie z tym modelem postuluje się, że wysokie stężenie mucyny powoduje plwocinę i progresję choroby, które są charakterystyczne dla przewlekłego zapalenia oskrzeli. Metody Scharakteryzowaliśmy stan POChP u 917 uczestników z pomiarów subpopulacji i wyników pośrednich w badaniu POChP (SPIROMIKA), stosując kwestionariusze podawane uczestnikom, tomografię klatki piersiowej, spirometrię i badanie indukowanej plwociny. Całkowite stężenia mucyny w plwocinie zmierzono za pomocą chromatografii wykluczania i refraktometrii.