• Bez kategorii

  Lp (a) Lipoproteina, choroba naczyniowa i śmiertelność u osób w podeszłym wieku ad 5

  Nasze wyniki dostarczają nowych, istotnych dowodów ryzyka u starszych mężczyzn oraz wyczerpujących informacji na temat dychotomicznej zależności Lp (a) od lipoproteiny i płci. To prospektywne badanie pomaga wyjaśnić rolę lipoproteiny Lp (a) w przewidywaniu choroby naczyniowej u osób starszych, u których kwestionowano przydatność niektórych tradycyjnych czynników ryzyka.1,2 Wśród mężczyzn znaleźliśmy silne powiązanie między lipoproteinami Lp (a) i naczyniowymi, z wielkością ryzyka podobną do tej u osób w średnim wieku w innych badaniach.8-18 W metaanalizie18 wszystkich badań prospektywnych dotyczących tego z wyjątkiem tych, które zarejestrowały uczestników z chorobą nerek lub cukrzycą, 12 z 14 badań odnotowało wyższy poziom lipoprotein Lp (a) wśród osobników, u których rozwinęła się choroba naczyniowa niż w…

  # dobry psycholog kraków, # dom opieki Kraków, # Liceum dla dorosłych Warszawa,
 • Bez kategorii

  PRZEWLEKLE ZAPALENIE PRZELYKU (OESOPHAGITIS CHRONICA)

  PRZEWLEKŁE ZAPALENIE PRZEŁYKU (OESOPHAGITIS CHRONICA) Przyczyny. Przewlekłe zapalenie przełyku powstaje najczęściej na tle przekrwienia biernego (oesophagitis chronica venostatica) w chorobach narządu krążenia oraz oddechowego. Wywołują je także ustawiczne podrażnienia paleniem tytoniu, nadużywaniem alkoholu, pyłem kamiennym lub metalowym, zwracaną często zawartością żołądkową, jak to bywa w niektórych chorobach żołądka, itp. Przewlekłe zapalenie towarzyszy także zwężeniu przełyku, wrzecionowatemu jego rozszerzeniu i innym j ego chorobom, może wreszcie powstać wskutek przechodzenia sprawy zapalnej z sąsiedztwa. Anatomia patologiczna.

  # dom opieki Kraków, # gry miejskie warszawa, # Leczenie Kanałowe Kraków,
 • Bez kategorii

  Choroba zwyrodnieniowa stawu kolanowego

  Choroba zwyrodnieniowa stawu kolanowego, znana również jako choroba zwyrodnieniowa stawów, jest powszechnym schorzeniem, które dotyka miliony ludzi na całym świecie. Jest to rodzaj zapalenia stawów, które pojawia się, gdy ochronna chrząstka w stawie kolanowym zużywa się, powodując ból i trudności w poruszaniu stawem. Kolano jest stawem zawiasowym, który pozwala nam zginać i prostować nogi. Składa się z trzech kości – kości udowej (kości udowej), kości piszczelowej (piszczeli) i rzepki (rzepki). Kości te są połączone więzadłami i otoczone cienką warstwą chrząstki, która działa jak poduszka i umożliwia płynny ruch. Choroba zwyrodnieniowa stawów występuje, gdy chrząstka w stawie kolanowym zaczyna się rozpadać, co powoduje kontakt kości z kością. Może to powodować ból,…

 • Bez kategorii

  Choroba zwyrodnieniowa stawu biodrowego

  Choroba zwyrodnieniowa stawu biodrowego, znana również jako choroba zwyrodnieniowa stawów, jest powszechnym schorzeniem, które dotyka miliony ludzi na całym świecie. Jest to przewlekły stan, który powoduje zużywanie się chrząstki w stawie biodrowym, co prowadzi do bólu i sztywności. Staw biodrowy to staw kulowy, który umożliwia szeroki zakres ruchów. Znajduje się na styku kości udowej i miednicy. Powierzchnie kostne stawu pokryte są warstwą chrząstki, która działa jak poduszka i umożliwia płynny ruch. Kiedy chrząstka się zużywa, kość ociera się o kość, powodując ból i sztywność. Choroba zwyrodnieniowa stawu biodrowego występuje najczęściej u osób powyżej 50 roku życia, chociaż może wystąpić w każdym wieku. Czynniki ryzyka tego stanu obejmują otyłość, genetykę i…

 • Bez kategorii

  Guzki Boucharda – leczenie

  Guzki Boucharda, znane również jako guzki Boucharda, to małe, kościste guzki, które pojawiają się na stawach palców. Zostały nazwane na cześć francuskiego reumatologa Charlesa Boucharda, który jako pierwszy opisał je pod koniec XIX wieku. Te guzki są częstym objawem choroby zwyrodnieniowej stawów, zwyrodnieniowej choroby stawów, która dotyka miliony ludzi na całym świecie. Choroba zwyrodnieniowa stawów to przewlekły stan, który pojawia się, gdy ochronna chrząstka na końcach kości zużywa się z czasem. Gdy chrząstka się zużywa, kości ocierają się o siebie, powodując stan zapalny i ból. W zaawansowanych przypadkach choroby zwyrodnieniowej stawów guzki Boucharda mogą tworzyć się, gdy organizm próbuje naprawić uszkodzony staw. Guzki Boucharda zwykle występują na środkowych stawach palców,…

  # dom opieki Kraków, # optyk szczecin,
 • Bez kategorii

  Soczewki a okulary

  Dzięki nowoczesnej technologii i postępowi w nauce oraz medycynie coraz bardziej możliwe jest stworzenie soczewek kontaktowych, które leczą. W chwili obecnej zresztą, soczewki kontaktowe ograniczają się nie tylko do samego korygowania wzroku. Lekarze zalecają stosowanie soczewek kontaktowych na przykład tym osobom, które borykają się z zaćmą. Zwykli ludzie nie wiele o tym wiedzą. Myślą jedynie, że soczewki kontaktowe są dobre na zastępstwo okularów.

  # dom opieki Kraków, # Leczenie Kanałowe Kraków, # venalex ulotka,
 • Bez kategorii

  Wszystko o soczewkach kontaktowych

  Jeszcze do niedawna okulary dla osób z wadą wzroku stanowiły jedyną alternatywę. Okulary, szczególnie te w brzydkich oprawkach niedopasowanych do twarzy raczej nie poprawiają wyglądu. Szczególnie trudno było okularnikom w czasach komuny. Brakowało niemal wszystkiego na sklepowych pułkach a o ładnych oprawkach nawet nie było warto marzyć. Z tego względu zwłaszcza dzieci w okresie szkolnym padały ofiarą niewybrednych żartów ze strony kolegów.

  # dom opieki Kraków, # Leczenie Kanałowe Kraków, # venalex ulotka,
 • Bez kategorii

  Okulary na topie

  Okulary już dawno przestały być passe. Obecnie noszenie okularów stało się bardzo modne. Wszystko zaczęło się od tak zwanych kujonek. Mowa o okularach w dużych oprawkach, ze sporymi szkłami. Jak można też zobaczyć po ofercie salonów optycznych, wybór jest ogromny.

  # dom opieki Kraków, # Leczenie Kanałowe Kraków, # venalex ulotka,
 • Bez kategorii

  Typy soczewek kontaktowych

  Zanim zdecydujesz się na soczewki kontaktowe, powinieneś zdobyć o nich nieco informacji. To pomoże ci podjąć decyzję o zmianie okularów na soczewki. Warto wiedzieć jak należy odpowiednio stosować soczewki, jakie są plusy i minusy ich stosowania, to czy są bezpieczne dla oczu. Zacznijmy od typu soczewek, jest ich bowiem kilka, różnie się je tez klasyfikuje. My dokonamy podziału ze względu na materiał, z którego są wykonane. Mowa o soczewkach miękkich, które są nie tylko niewidoczne, ale też całkowicie nie wyczuwalne.

  # dom opieki Kraków, # Leczenie Kanałowe Kraków, # venalex ulotka,
 • Bez kategorii

  Wada wzroku i jej korekcja

  Osoby borykające się z wadą wzroku w dzisiejszych czasach mogą spokojnie dobrze widzieć. Mają do wyboru dwa narzędzia za pomocą, których ich ostrość widzenia znacznie się poprawi. Mogą zdecydować się na okulary lub soczewki kontaktowe. Oba wyjścia mają jednak swoje plusy i minusy. Nowoczesna medycyna pozwala zaś na całkowite skorygowanie wady wzroku.

  # dom opieki Kraków, # Leczenie Kanałowe Kraków, # venalex ulotka,