-
Jednoczesna chemioterapia i radioterapia zachowawcza narządów w zaawansowanym raku krtani
Chemioterapia indukcyjna za pomocą cisplatyny i fluorouracylu, a następnie radioterapii jest standardową alternatywą dla całkowitej laryngektomii u pacjentów z miejscowo zaawansowanym rakiem krtani. Wartość dodawania chemioterapii do radioterapii i optymalny czas chemioterapii są nieznane. Metody Losowo przypisaliśmy pacjentom z miejscowo zaawansowanym rakiem krtani jedną z trzech terapii: indukcję cisplatyną i fluorouracylem, a następnie radioterapię, radioterapię z równoczesnym podawaniem cisplatyny lub samą radioterapię. Pierwszorzędowym punktem końcowym było zachowanie krtani. Wyniki W sumie 547 pacjentów zostało losowo przydzielonych do jednej z trzech grup badanych.
-
Lp (a) Lipoproteina, choroba naczyniowa i śmiertelność u osób w podeszłym wieku cd
Tak więc, długotrwałe przechowywanie, ważny czynnik, który mógłby wpływać na pomiar Lp (a) lipoproteiny, nie powinien wpływać na nasze wyniki. Lp (a) lipoproteinę mierzono za pomocą testu immunoabsorpcji opartej na przeciwciałach monoklonalnych. Test jest bardzo czuły, reaguje na wszystkie izoformy Lp (a) lipoproteiny i jest wysoce swoisty, z mniejszą niż 1% reaktywnością krzyżową dla lipoproteiny o niskiej gęstości lub plazminogenu. Odczynniki otrzymano z Genentech. Wyniki wyrażono w odniesieniu do stężenia białka lipoproteinowego Lp (a) (z wyłączeniem lipidu) w odniesieniu do oczyszczonego wzorca skalibrowanego za pomocą ilościowej analizy aminokwasów.
-
Lp (a) Lipoproteina, choroba naczyniowa i śmiertelność u osób w podeszłym wieku
W porównaniu z tym, co wiadomo na temat czynników predykcyjnych zdarzeń naczyniowych u osób w średnim wieku, mniej wiadomo o tych zdarzeniach u osób starszych. Lp (a) lipoproteina, która odgrywa ważną rolę w powstawaniu miażdżycy tętnic, wiąże się ze zwiększonym ryzykiem chorób naczyniowych. Zbadaliśmy tę relację wśród starszych dorosłych Amerykanów. Metody W badaniu prospektywnym obejmującym 5888 osób starszych w wieku społecznym (w wieku 65 lat lub starszych) w Stanach Zjednoczonych, 2375 kobiet i 1597 mężczyzn bez choroby naczyniowej dostarczyło próbki surowicy w linii podstawowej do analizy poziomów Lp (a) lipoproteiny. Te 3972 badanych obserwowano przez medianę 7,4 roku w celu oceny rozwoju udaru i śledzenia zgonów z przyczyn naczyniowych i…
-
Anatomia patologiczna
Anatomia patologiczna. Ostre zapalenie nieżytowe cechuje się przekrwieniem i obrzmieniem błony śluzowej oraz nagromadzeniem się na niej śluzu, przeważnie jednak w niewielkiej ilości, gdyż błona śluzowa przełyku ma mało gruczołów, wreszcie znaczniejszym złuszczaniem się nabłonka . Po połknięciu ciał żrących, np. mocnego kwasu, ługu, stężonego roztworu sublimatu itp. , stwierdza się nadto nadżerki (erosiones) i owrzodzenia (exulcerationes) błony śluzowej (tzw.
-
Wprowadzanie forsowne moze spowodowac przebicie przelyku ze wszystkimi jego nastepstwami
Wprowadzanie forsowne może spowodować przebicie przełyku ze wszystkimi jego następstwami. Nie wolno zgłębnikować przełyku: 1) w przypadkach tętniaka łuku tętnicy głównej, tętniak bowiem uciskając może ścieńczyć ścianę przełyku i przez to sprzyjać przebiciu przełyku zgłębnikiem; 2) w ciąży, by nie wywołać poronienia; 3) w daleko posuniętej miażdżycy tętnic oraz w przypadkach świeżego krwotoku żołądkowego, mózgowego, płucnego itd. ; 4) w przypadkach żylaków przełyku, które spotyka się np. w zanikowej marskości wątroby, w kile wątroby. Zgłębnikowanie umożliwia wykrycie zwężenia przełyku oraz oznaczenie jego stopnia i siedziby.
-
Sposród trzech metod, mianowicie zglebnikowania przelyku, badania radiologicznego i wziernikowania, wziernikowanie ma obecnie pierwszenstwo
Spośród trzech metod, mianowicie zgłębnikowania przełyku, badania radiologicznego i wziernikowania, wziernikowanie ma obecnie pierwszeństwo, gdyż pozwala bezpośrednio oglądać światło przełyku i jego ściany oraz wytwarzać sąd o jego przesuwalności, rozszerzalności, drożności i zboczeniach. Wziernikowanie pozwala nadto pobierać próbny wycinek do badania drobnowidowego w przypadkach, w których istnieje podejrzenie co do raka przełyku, i jest naczelną metodą w rozpoznawaniu i w lecznictwie przypadków ciał obcych w przełyku. Jak każda inna metoda, wziernikowanie przełyku wymaga dużego doświadczenia, przede wszystkim w tłumaczeniu obrazu ezofagoskop owego. Nieostrożnym wprowadzeniem wziernika można spowodować naruszenie ściany przełyku. Duże przedziurawienie przełyku objawia się obrazem klinicznym, znamiennym dla pęknięcia przełyku (str.
-
Guzki Heberdena – leczenie
Guzki Heberdena to małe, twarde guzki, które tworzą się na stawach palców rąk i nóg. Zostały nazwane na cześć Williama Heberdena, XVIII-wiecznego angielskiego lekarza, który jako pierwszy je opisał. Guzki Heberdena najczęściej występują u osób w wieku powyżej 50 lat i częściej występują u kobiet niż u mężczyzn. Często są oznaką choroby zwyrodnieniowej stawów, rodzaju choroby zwyrodnieniowej stawów, która atakuje chrząstkę i kości w stawach. Guzki Heberdena są zwykle zlokalizowane w dystalnych stawach międzypaliczkowych, czyli stawach położonych najbliżej czubków palców rąk i nóg. Mogą również tworzyć się w stawach międzypaliczkowych bliższych, które znajdują się bliżej środka palców rąk i nóg. Guzki są zwykle wielkości ziarnka grochu i mogą być bolesne…
-
Choroba zwyrodnieniowa stawów – leczenie
Choroba zwyrodnieniowa stawów, znana również jako choroba zwyrodnieniowa stawów, to stan, który atakuje stawy w ciele. Jest to powszechna postać zapalenia stawów, która pojawia się, gdy ochronna chrząstka na końcach kości zużywa się z czasem. Może to powodować ocieranie się kości o siebie, co prowadzi do bólu, sztywności i trudności w poruszaniu dotkniętym stawem. Choroba zwyrodnieniowa stawów może wpływać na każdy staw w ciele, ale najczęściej występuje w dłoniach, kolanach, biodrach i kręgosłupie. Jest to stan postępujący, co oznacza, że z czasem pogarsza się. Jednak można temu zaradzić poprzez połączenie zmian stylu życia i leczenia. Jednym z głównych czynników ryzyka choroby zwyrodnieniowej stawów jest wiek. Wraz z wiekiem nasze ciała…
-
Własności morfologiczne krwi
Ciałka czerwone. Patrząc na kroplę krwi ludzkiej przez mikroskop, spostrzegamy, że prawie całe pole mikroskopowe pokryte jest „ciałkami czerwonemi” które zrazu nawieszone w przezroczystem osoczu, układają się w najrozmaitsze grupy, rulony i t d. Ciałka te obserwowane pojedynczo, posiadają barwę zielonkawożółtą, w warstwach zaś grubszych — barwę czerwonQ. Barwę zawdzięczają one obecności specyalnego barwika — hemoglobiny. Pierwszy, który dostrzegł we krwi ciałka czerwone, był Włoch Malpighi (1661), Leeuwenhoekowi (1673) zaś zawdzięczamy pierwszy dokładniejszy ich opis.
-
Ogólne pojęcie o krwi i jej ruchu
Krew krąży po ustroju w t. zw. systemie krwionośnym, składającym się z serca i naczyń krwionośnych. Serce jest to kurczliwy mięsień w kształcie worka, którego skurcze rytmiczne są głównem źródłem ruchu krwi, naczynia zaś krwionośne są to mniej lub więcej plastyczne rurki o swoistej budowie ścian, tworzące liczne rozgałęzienia. Serce człowieka i ssaków składa się z czterech części: dwóch przedsionków i z dwóch komór.