• Bez kategorii

    Krążenie substancyi w przyrodzie

    U zwierząt jest więc Charakterystyczną dla przemiany materyi znaczna przewaga procesów rozpadowych nad procesami syntetycznym. Te różnice zacierają się jednak zupełnie, jeśli porównywamy nie najwyższe grupy roślin i zwierząt między sobą, lecz niższe istoty, n. p. grzyby i pierwotniaki. Zaciera się też zasadnicza różnica między rośliną a zwierzęciem, z chwilą, kiedy badamy tylko losy już utworzonej w nich substancyi żywej; widzimy bowiem, że u obu grup żywe ich ciało jest podkładem, z którego uwalnia się wiele energii, zazwyczaj wskutek utlenienia się jego składników, zawsze zaś w związku z jego rozpadem.

    Możliwość komentowania Krążenie substancyi w przyrodzie została wyłączona
  • Bez kategorii

    Rozróżnienie zwierząt od roślin

    Jeśli przypatrzeć się z bliska objawom życia jakiegokolwiek organizmu to widzieć można, że ten organizm ciągle się zmienia; nie można stwierdzić ani chwili absolutnego spokoju, przeciwnie, ciągle energia się z organizmu wydala, lub też do niego dostaje w postaci zapasów lub pożywienia. Cale życie jest więc ciągłą przemianą materyi i energii, to jest: jest ciągłem pobieraniem materyalu z otoczenia, jego przeróbką tak poprowadzoną, by się z niego wytworzyło własne ciało żywej istoty; potem zaś to młodo utworzone ciało rozpada się, produkując przytem energię oraz resztki pozostałe po rozpadzie. Każda więc żywa istota musi pobierać materyał do życia z otoczenia; stąd łatwo zrozumieć, Że Życie wszystkich istot jest zależne od obecnośei…

    Możliwość komentowania Rozróżnienie zwierząt od roślin została wyłączona
  • Bez kategorii

    Ciała białkowate

    Ciał organicznych, wchodzących skład komórki, nie możemy tu bliżej i szczegółowiej omawiać; przypomnimy tylko, że jedne z nich zawierają tylko C, H i O w swym składzie (eukry, glykogen, tłuszcze) inne zaś jeszcze N, a zwykle też S lub P albo oba te pierwiastki (ciała białkowate). Wszystkie organiczne substancyty są łatwo spalane, zawierają niewiele O, a dużo C w swym skladzie; przez oxydacynę stać się mogą doskonałem źródłem energii. Ciała białkowate wśród żywej komórki stanowią ten podkład, do którego przywiązane są główne objawy życia; natomiast cukry; tłuszcze i inne bezazotowe ciała organiczne występują bądź to jako materyaly zapasowe, bądź też jako produkty, tworzące się podczas objawów przemiany materyi w organizmie…

    Możliwość komentowania Ciała białkowate została wyłączona
  • Bez kategorii

    Sole nieorganiczne

    Sole nieorganiczne wśród komórki, są to przede wszystkiem chlorki, węglany i fosforany Na, K, Ca i Mg; rzadziej trafiają się siarczany. Są to przeważnie sole zasadowe lub obojętne; ich obecności nadaje też żywej komórce reakcję alkaliczną. W komórkaeh roślinnych pospolite są sole K, natomiast u zwierząt sole Na. Rośliny czerpią te sole z ziemi, gdzie ich zapas znajduje się w postaci rozkruszonych skał; z ciała roślin biorą je potem zwierzęta. Każde zwierzę potrzebuje, od pierwszych okresów rozwoju do końca życia pewnej ilości określonych soli; bez nich żyć nie może i ginie tak, jakby zginęło bez wszelkiego pokarmu.

    Możliwość komentowania Sole nieorganiczne została wyłączona
  • Bez kategorii

    Zadanie fizyologii

    Zadanie fizyologii. Fizyologia ma za zadanie badanie czynności organizmu normalnego; fizyologia człowieka ma Więc badać czynności normalnego człowieka. Dla tych, którzy mają poświęcić się zawodowi lekarskiemu fizyologia człowieka ma być tym podkładem, który potem ma pozwolić na ocenienie, czy organizm funkcjonuje prawidłowo, czy też nie, i jakie czynności uległy w nim zaburzeniu. Z tego powodu łączy się ona bardzo ściśle z pytologią, nauką o czynnościach organizmu odbywających się.w stanach chorobowych, to znaczy wówczas, kiedy jakieś wpływy zewnętrzne zaburzyły normalny bieg jego czynności. Naturalną jest rzeczą, że zrozumienie fizyologii jest tylko wówczas możliwe jeśli się gruntownie pozna anatomie, histologię i embryologię — słowem nauki, zajmujące się morfologią czlowieka. Badanie czynności organizmu…

    Możliwość komentowania Zadanie fizyologii została wyłączona
  • Bez kategorii

    Plastyczność organizmów

    Rozwój państwa zwierzęcego. Co mogło być przyczyną wykształcenia się różnorodności gatunków zwierząt na to nie mamy dzisiaj zadawalającej odpowiedzi, Wszyscy przyrodnicy jednak, że obecny świat zwierząt rozwinął się z zwierząt poprzednio istniejących, a mających budowę i czynności znacznie prostsze niż dzisiaj żyjące postacie; wszyscy więc przyjmują t. zw. ewolueyę, czyli stopniowy rozwój państwa zwierzęcego z postaci prostszych  postacie o bardziej zawiłej budowie i różnorodniejszych funkcyach. Na szczycie zaś szeregu rozwojowego istot żywych stawia się człowieka, jako organizm najwyższy, lecz ciałem swem i pochodzeniem związany w zupełności z państwem zwierzęcem; podstawy zaś dla państwa zwierząt i jego punktu wyjścia szuka się w najprostszych istotach, które niegdyś, przed wielu wiekami powstały na…

    Możliwość komentowania Plastyczność organizmów została wyłączona
  • Bez kategorii

    Pojecie gatunku

    Jeszcze ciekawsze jest krążenie azotu, Ten pierwiastek znajduje się w atmosferze, gdzie stanowi prawie 4/5 części; jako amoniak również zawsze jest w powietrzu i glebie zawarty; w glebie istnieje on również jako azotany i azotyny różnych metali. Z tych jego różnych postaci najważniejszem źródłem dla roślin są azotany. Pobrane przez zielone rośliny azotany łącznie z cukrami służą do zbudowania białka roślinnego. Białko roślinne staje się istotnem źródłem białka zwierzęcego; białko jednak w ciele zwierząt utworzone ulega ciągłemu rozpadowi podczas proeesów z życiem związanych. Produktem rozpadu, który w najprostszej formie zabiera azot z ciała zwierząt to mocznik  który się wprost do gleby dostaje.

    Możliwość komentowania Pojecie gatunku została wyłączona
  • Bez kategorii

    CHOROBY PRZELYKU

    CHOROBY PRZEŁYKU. A. WIADOMOŚCI Z ANATOMII I FIZJOLOGII Wiadomości topograficzne. Przełyk składa się z 3 części: szyjnej (pars cervieolis), piersiowej (pars thoracalis) i brzusznej (pars abdominalis) . Część szyjna przełyku zaczyna się w odległości mniej więcej 15 cm od górnych siekaczy na poziomie dolnej krawędzi chrząstki pierścionowatej, więc na wysokości środkowej części trzonu kręgu karkowego.

    Możliwość komentowania CHOROBY PRZELYKU została wyłączona
  • Bez kategorii

    CZYNNIKI PRZYCZYNOWE

    CZYNNIKI PRZYCZYNOWE . Najczęstszymi zmianami chorobowymi w przełyku są nowotwory, mianowicie rak pierwotny. Inne nowotwory łagodne i złośliwe zdarzają się w przełyku bardzo rzadko. Częstym czynnikiem wywołującym choroby przełyku są także urazy w postaci podrażnień przełyku mechanicznego, chemicznego oraz cieplnego. Mianowicie choroby przełyku mogą powstawać na tle błędów dietetycznych, nadużywania napojów alkoholowych i tytoniu, spożywania pokarmów i picia napojów bardco gorących lub zbyt zimnych, połknięcia ciała obcego, zwłaszcza ostrego, płynów żrących (ługu, mocnego kwasu itd.

    Możliwość komentowania CZYNNIKI PRZYCZYNOWE została wyłączona
  • Bez kategorii

    Sciana przelyku sklada sie z trzech warstw: zewnetrznej laczno- tkankowej, srodkowej miesnej i wewnetrznej, która stanowi blona sluzowa

    Ściana przełyku składa się z trzech warstw: zewnętrznej łączno- tkankowej, środkowej mięsnej i wewnętrznej, którą stanowi błona śluzowa. Tkanka łączna warstwy zewnętrznej jest luźna, wskutek czego przełyk łatwo odsuwa się i unika ucisku w przypadkach guzów śródpiersia i tętniaków tętnicy głównej. Warstwę mięsną tworzą mięśnie o przebiegu podłużnym z zewnątrz i poprzecznym od wewnątrz. W górnej części przełyku są to mięsne prążkowane, a w dolnej gładkie; we wpuście prócz mięśni podłużnych i poprzecznych przebiegają także mięśnie skośne. Przednia i tylna ściana górnego odcinka przełyku mają prawie wyłącznie mięśnie poprzeczne, wskutek czego przełyk jest tutaj podatniejszy.

    Możliwość komentowania Sciana przelyku sklada sie z trzech warstw: zewnetrznej laczno- tkankowej, srodkowej miesnej i wewnetrznej, która stanowi blona sluzowa została wyłączona