-
Anatomia patologiczna
Anatomia patologiczna. Ostre zapalenie nieżytowe cechuje się przekrwieniem i obrzmieniem błony śluzowej oraz nagromadzeniem się na niej śluzu, przeważnie jednak w niewielkiej ilości, gdyż błona śluzowa przełyku ma mało gruczołów, wreszcie znaczniejszym złuszczaniem się nabłonka . Po połknięciu ciał żrących, np. mocnego kwasu, ługu, stężonego roztworu sublimatu itp. , stwierdza się nadto nadżerki (erosiones) i owrzodzenia (exulcerationes) błony śluzowej (tzw.
-
Utrudnienie polykania moze zalezec takze od chorób innych narzadów
Utrudnienie połykania może zależeć także od chorób innych narządów, np. od tętniaka tętnicy głównej, guzów śródpiersia, dużego wysięku osierdziowego. Mogę je wywoływać także stany zapalne migdałków, gardła, krtani, gruźlica, kila tych narządów, porażenie podniebienia miękkiego oraz mięśni gardła (najczęściej w błonicy), choroby narządu trawienia (wrzód żołądka, dwunastnicy, kolka żółciowa i in. ), choroba Plummer-Vinsona cechująca się uczuciem zwężenia przełyku i zatrzymywania się pokarmów w gardle oraz zasznurowania w okolicy poniżej gardła (hypopharynx). Toteż w żadnym przypadku utrudnienia połykania nie można poprzestać na badaniu samego tylko przełyku.
-
CZYNNIKI PRZYCZYNOWE
CZYNNIKI PRZYCZYNOWE . Najczęstszymi zmianami chorobowymi w przełyku są nowotwory, mianowicie rak pierwotny. Inne nowotwory łagodne i złośliwe zdarzają się w przełyku bardzo rzadko. Częstym czynnikiem wywołującym choroby przełyku są także urazy w postaci podrażnień przełyku mechanicznego, chemicznego oraz cieplnego. Mianowicie choroby przełyku mogą powstawać na tle błędów dietetycznych, nadużywania napojów alkoholowych i tytoniu, spożywania pokarmów i picia napojów bardco gorących lub zbyt zimnych, połknięcia ciała obcego, zwłaszcza ostrego, płynów żrących (ługu, mocnego kwasu itd.
-
Jądro
Jądro komórkowe widzi się zazwyczaj jako pęcherzyk, odróżniający się na żywych komórkach jako ciało łamiące światło nieco silniej niż plazma; na preparatach barwionych, zwłaszcza barwikami zasadowymi, występuje ono jako ciało, silnemu zabarwieniem wybitnie różniące się od plazmy, Dokładne badanie okazuje, Że j@ro zawiera w sobie substancyę, silniej się barwiącą, t zw. chromatynę; może ona występować albo postaci drobnych ziarnek, albo większych skupieniach, które jednak są zwykle połączone za innej substancyi, słabiej się barwiącej, t. zw. lini n y. (patrz schemat ryc.
-
Komórka i jej właściwości
Wobec tego jednak, że wskutek podziału pracy między poszczególne komórki wytworzyła się u tkankowców zawiła organizacya, możemy całość objawów życia, cechujących dany gatunek, widzieć tylko na całym organizmie, a nie na poszczególnych jego składnikach. Komórek, wziętych z tkanki, nie można więc uważać za równowartościowe z całym organizmem pierwotniaka, gdyż nie mają one zdolności do wykonywania wszystkich objawów życia, tak jak to czynią pierwotniaki ; tylko całość organizmu tkankowca, lub zawiązek mający dać całość tego organizmu, a więc: jajo zapłodnione, ma wartość równą fizyologieznej wartości organizmu pierwotniaków, Budowa komórki. Komórkę, (której właściwościami zajmuje się szczegółowo eytologia, będąca działem histologii), oznacza się zwykle jako bryłkę plazmy z jądrem. Stwierdza się zatem obecność…
-
Organizacya i budowa komórkowa
Pojęcie normalności. Badając odmienność osobników wśród zwierząt z jednego gatunku, możemy łatwo zauważyć, Że Obok osobników bardzo wybitnie różniących się między sobą występują i takie, których cechy są dość zbliżone. Na bardzo wielkiej liczbie osobników można się przekonać, że najczęściej spotyka sie osobniki o cechach Średnio wybitnych, zaś najrzadziej występują bardzo wybitne różnice. Tak n. p.
-
Dla kogo soczewki kontaktowe
Soczewki kontaktowe są idealne nie tylko dla krótkowidzów. Przyjęło się bowiem, że to właśnie dla osób z ta wada wzroku soczewki kontaktowe są najlepsze. Nie jest to prawda. Za pomocą soczewek kontaktowych, można dziś skorygować niemal każdą wadę wzroku. Zacznijmy od wcześniej wymienionej krótkowzroczności. To zwykle przy tej wadzie wzroku soczewki kontaktowe, są najczęściej stosowane.
-
Zwichnięcia i skręcenia stawu
Zwichnięcia i skręcenia stawów to powszechne urazy, które mogą wystąpić w dowolnej części ciała. Zwichnięcie stawu występuje, gdy kości stawu są przemieszczone z ich normalnej pozycji, podczas gdy skręcenie występuje, gdy więzadła (tkanki łączące kości) są rozciągnięte lub rozdarte. Oba te urazy mogą być bolesne i powodować tymczasowe lub nawet długotrwałe problemy z poruszaniem się. Zwichnięcia stawów są często spowodowane urazami o dużym wpływie, takimi jak upadek lub wypadek samochodowy. Mogą również wystąpić podczas zajęć sportowych lub podczas wykonywania niektórych zadań, takich jak podnoszenie ciężkich przedmiotów. Zwichnięcia stawów mogą wystąpić w każdym stawie, ale najczęściej występują w barku, łokciu i kolanie. Objawy zwichnięcia stawu obejmują intensywny ból, obrzęk i trudności…
-
Stężenie mucyny w drogach oddechowych jako marker przewlekłego zapalenia oskrzeli
Przewlekła obturacyjna choroba płuc (POChP) charakteryzuje się przewlekłymi komponentami bronchitycznymi i rozedmowymi. W jednym modelu biofizycznym zakłada się, że stężenie mucyny na powierzchni dróg oddechowych jest kluczową zmienną, która kontroluje transport śluzu u osób zdrowych w porównaniu z zaprzestaniem transportu u osób z mukooptycznymi chorobami płuc. Zgodnie z tym modelem postuluje się, że wysokie stężenie mucyny powoduje plwocinę i progresję choroby, które są charakterystyczne dla przewlekłego zapalenia oskrzeli. Metody Scharakteryzowaliśmy stan POChP u 917 uczestników z pomiarów subpopulacji i wyników pośrednich w badaniu POChP (SPIROMIKA), stosując kwestionariusze podawane uczestnikom, tomografię klatki piersiowej, spirometrię i badanie indukowanej plwociny. Całkowite stężenia mucyny w plwocinie zmierzono za pomocą chromatografii wykluczania i refraktometrii.
-
Wpływ na układ sercowo-naczyniowy i metaboliczny antysensownych oligonukleotydów ANGPTL3 ad 9
Obserwowane mechanizmy są zgodne z ostatnimi doniesieniami opisującymi wpływ neutralizacji plazmy Angptl3 w mysich modelach z monoklonalnym przeciwciałem20,21; skutki te obejmowały zwiększenie szybkości usuwania LDL poprzez niekanoniczną ścieżkę i obniżenie poziomu cholesterolu HDL poprzez zwiększoną aktywność lipazy śródbłonkowej. Można oczekiwać, że podejście oparte na przeciwciałach różni się pod pewnymi względami od podejścia opartego na ASO. Na przykład, oprócz obniżania poziomów ANGPTL3 w osoczu, leki antysensowne hamują także syntezę ANGPTL3 w hepatocytach. Rzeczywiście, stwierdziliśmy obniżenie zawartości trójglicerydów w wątrobie w kilku różnych modelach myszy, co jest sprzeczne z obserwacją, że wątrobowe stężenie trójglicerydów nie jest zmienione przez terapeutyczne przeciwciała anty-ANGPTL3. 20 Wyraźnie wykazano to przez zapobieganie stłuszczeniu wątroby spowodowanemu przez Hamowanie…