Bez kategorii

Rozróżnienie zwierząt od roślin

Jeśli przypatrzeć się z bliska objawom życia jakiegokolwiek organizmu to widzieć można, że ten organizm ciągle się zmienia; nie można stwierdzić ani chwili absolutnego spokoju, przeciwnie, ciągle energia się z organizmu wydala, lub też do niego dostaje w postaci zapasów lub pożywienia. Cale życie jest więc ciągłą przemianą materyi i energii, to jest: jest ciągłem pobieraniem materyalu z otoczenia, jego przeróbką tak poprowadzoną, by się z niego wytworzyło własne ciało żywej istoty; potem zaś to młodo utworzone ciało rozpada się, produkując przytem energię oraz resztki pozostałe po rozpadzie. Każda więc żywa istota musi pobierać materyał do życia z otoczenia; stąd łatwo zrozumieć, Że Życie wszystkich istot jest zależne od obecnośei dostatecznej ilości materyalów do życia w ich otoczeniu. Żywe istoty Są więc Ściśle związane z światem martwym.

Rozróżnienie zwierząt od roślin. Dwa typy budowy i właściwości dadzą się łatwo rozróżnić wśród żywych istot; jeden to zwier- zeta, drugi to roś liny. Na pozór, jeśli się porównywa między sobą istoty roślinne i zwierzęce o Wysokiej organizacyi, n. p. zwierzęta ssące i drzewa lub zioła zielone, różnica zda się olbrzymia między niemi. Zwierzętom ruchliwym i bardzo wrażliwym przeciwstawia się rośliny o bardzo malej ruchliwości i zdolności odczuwania podniet; zwierzęta uważa się też za istoty, których ciało tak jest zbudowane, iż jego powierzchnia wewnętrzna (n. p. powierzchnia jelit, płuc etc.) jest niezmiernie silnie rozwinięta, podczas gdy u roślin rozwija się ogromna zewnętrzna powierzchnia na liściach, pędach i korzeniach. Te jednak różnice nie są .istotne; daleko lepiej rozgraniczyć się oba światy, jeśli się porówna sposób przemiany materyi im właściwy. Przekonamy się wówczas, że rośliny zadowalają się daleko prostszemi substancyami, branemi jako pokarm, aniżeli zwierzęta; mogą one, za współdziałaniem energii świetlnej ze słońca, oraz zieleni (chlorofilu) zawartej w komórkach, z ciał o charakterze ciał nieorganicznych, jak z C02, H20 i prostych soli, zwłaszcza zaś z azotanów (K NOS, Ca (N03) 2) utworzyć swoje eialo, a zatem związki tak zawiłe, jak ciała białkowate i ich połączenia. Stąd też u roślin wyższych jest przemiana materyi scharakteryzowana procesami syntetycznymi i ich przewagą nad procesami rozpadowymi. Jednym zaś z charakterystycznych momentów przemiany materyi roślin jest to, że jako produkt uboczny uchodzący z organizmu, podczas odżywiania się występuje czysty tlen. [hasła pokrewne: oesophagitis , mucyny , funkcja poznawcza  ]

Inaczej rzecz się ma u zwierząt wyższych. Te nie utrzymają się przy życiu inaczej, jak tylko wówczas, jeśli w ich pokarmie znajdzie się dość ciał białkowatych; z prostych połączeń węgla i azotu, nie mogą one utworzyć swego ciała. Biorąc zaś azot związany w wysoce zawiłych połączeniach, zawsze rozkładają je na prostsze, zanim z tych produktów rozkładu utworzą swoje ciało, Białka pobrane rozpadają się na peptony, a nawet na znacznie prostsze połączenia, a z nich potem powstają, drogą syntezy, białka charakterystyczne dla danego gatunku zwierzęcia. Aby więc nastąpila synteza, potrzebna do zbudowania ciała danego zwierzęcia, musi ją poprzedzić rozpad białek, pobranych poprzednio jako pożywienie.

Zobacz też: # dobry psycholog kraków, # gry miejskie warszawa, # mezoterapia kraków,