Soczewki a może okulary?
Młode osoby z wadą wzroku, często starają się ukryć przed otoczeniem tą słabość. Problem ten dotyczy szczególnie młodych chłopców. Dziewczynom nieobcy jest zaś syndrom okularnicy. Nic więc dziwnego, że gdy tylko nadarza się ku temu okazja okularnicy przerzucają się na soczewki kontaktowe. To właśnie wśród młodych ludzi są one najpopularniejsze. Osoby starsze wolą okulary. Z pewną dozą nieufności podchodzą do soczewek.
Od czasu wprowadzenia soczewek na rynek wiele rzeczy uległo zmianie. Po pierwsze nowoczesna technologia znacznie poszła do przodu. Co zaś najważniejsze soczewki kontaktowe produkowane dzisiaj są o niebo lepsze od swoich pierwszych prototypów. Samo ich stosowanie jest o wiele łatwiejsze. Dzisiejsze soczewki kontaktowe są o wiele bardziej elastyczne. Zawdzięczają to materiałom, z których są stworzone. Składają się głównie z bardzo miękkiego materiału, hydrożelowego. To on zapewnia soczewkom kontaktowym możliwość dostosowywania się do kształtu rogówki. W ten sposób zapewniają osobom mającym wady wzroku większe pole widzenia.
Obecnie nie trzeba już soczewki codziennie wkładać i wyjmować. Można zdecydować się na soczewki, z których korzysta się cały miesiąc. Trzeba jednak liczyć się z tym, że po jej wyjęciu oko może być lekko podrażnione. Istnieją jednak specjalne płyny do soczewek, które mają działanie nawet przeciwalergiczne. Zresztą rodzajów soczewek jest całe mnóstwo. Można nabyć soczewki na tydzień, na dwa tygodnie i właśnie na miesiąc. Soczewki tego typu dostarczają odpowiednią ilość tlenu. W ten sposób nasze oko nie będzie zbytecznie podrażnione.
Istnieją jednak pewne przeciwwskazania w stosunku do soczewek. Nie powinny się decydować na nie osoby, które spędzają wiele czasu przed komputerem. W ten sposób mogą jedynie powiększyć wadę wzroku. Lepiej stosować je zamiennie z okularami. Okulary posiadają specjalne filtry, dzięki, którym ekrany monitorów nie są tak szkodliwe dla oka. Soczewki kontaktowe takich filtrów nie posiadają. Mogą więc prowadzić do wysuszenia rogówki. [przypisy: bactilac ulotka , poradnia chorób zakaźnych poznań , oesophagitis chronica ]