Zadanie fizyologii
Zadanie fizyologii. Fizyologia ma za zadanie badanie czynności organizmu normalnego; fizyologia człowieka ma Więc badać czynności normalnego człowieka. Dla tych, którzy mają poświęcić się zawodowi lekarskiemu fizyologia człowieka ma być tym podkładem, który potem ma pozwolić na ocenienie, czy organizm funkcjonuje prawidłowo, czy też nie, i jakie czynności uległy w nim zaburzeniu. Z tego powodu łączy się ona bardzo ściśle z pytologią, nauką o czynnościach organizmu odbywających się.w stanach chorobowych, to znaczy wówczas, kiedy jakieś wpływy zewnętrzne zaburzyły normalny bieg jego czynności. Naturalną jest rzeczą, że zrozumienie fizyologii jest tylko wówczas możliwe jeśli się gruntownie pozna anatomie, histologię i embryologię — słowem nauki, zajmujące się morfologią czlowieka.
Badanie czynności organizmu ludzkiego napotyka nieraz na znaczne trudności techniczne, a często jest wręcz niemożliwe, gdyż może być połączone z niebezpieczeństwem dla życia ludzkiego. Wiele też objawów zna się tylko z badań, dokonanych na zwierzętach, a drogą analogii przypuszcza się tylko ich istnienie u człowieka; takie wnioski, snute przez analogię, są jednak zupełnie dopuszczalne (o ile są krytycznie postawione), gdyż wiemy, że jest zasadą ogólną, iż organa o podobnej budowie mąją też i czynności podobne. Jedną tylko grupę czynności badać można pływie wyłącznie na człowieku, to jest stany i czynności wprawdzie w ostatnich czasach t. zw. psychologia porównawcza zajmuje się podobnymi objawami u zwierząt występującymi, lecz daleko tej nauce do stwierdzeniu tak bardzo zawiłych czynności, jak te, które towarzyszą psychicznym stanom człowieka, a może nawet są ich przyczyną. Badając zaś podkład duchowych objawów człowieka, fizyologia staje się nauką, dążącą do rozwiązania największych i najgłębszych tajników życia ludzkiego.
Krew człowieka i kręgowców składa się z części płynnej, przezroczystej, zwanej osoczem (plasma) i z następujących części stałych) ciałek czerwonych (krwinek), 2) ciałek białych, 3) płytek Bizzozera, wreszcie 4) t. zw. pyłków krwi). Wszystkie te twory stale zawieszone są w osoczu i wraz z niem krążą po ustroju pod wspólną nazwą krwi, której barwa czerwona zależy od obecności ciałek czerwonych. Krew jest nieodzownym czynnikiem życia ustroju wyższego oraz prawidłowej czynności narządów i tkanek, stanowi główne wspólne łożysko, jednoczące w sobie przejawy życia wegetacyjnego ustroju, dostarcza wszystkim narządom tlenu i materyałów niezbędnych dla odżywiania i budowy komórek, zawiera produkty ogólnej przemiany materyi, wydzieliny niektórych narządów, zaczyny z produktów zużycia i rozpadu tkanek. Będąc w bezustannym ruchu, krew rozchodzi się po całym ustroju, po wszystkich jego zakątkach i przedstawia środowisko płynne, na którego terenie zachodzą wielorakie procesy fizyczne, chemiczne i biologiczne, [podobne: oesophagitis , mucyny , funkcja poznawcza ]