Randomizowana próba słodzonych cukrem napojów i młodzieńcza masa ciała AD 8
Podobnie żadna inna zmienna niż spożycie cukru nie osłabiło efektu interwencji, co sugeruje, że spożycie cukru miało pośredni wpływ. Jednakże zdajemy sobie sprawę, że intensywność interwencji zamiast dostarczania napojów bezkalorycznych jako takich może prowadzić do zbawiennych zmian w innych zachowaniach, takich jak zmniejszenie oglądania telewizji, i że te zmiany mogą wpływać na masę ciała. Przeprowadziliśmy analizę podgrup po wcześniejszym badaniu wykazującym istotną modyfikację efektu według grupy etnicznej, a ponowna analiza danych z prospektywnego badania obserwacyjnego13 dostarczyła dowodów potwierdzających. Dane te należy jednak interpretować ostrożnie ze względu na niewielki rozmiar podgatunku latynoskiego. Powód modyfikacji efektu według grupy etnicznej pozostaje spekulatywny, ale może obejmować różnice w fizjologii (np. Z udziałem wydzielania insuliny w odpowiedzi na spożycie cukru24-26) lub podatności genetycznej (jak podano w innym czasopiśmie27). Mimo to, mimo że nasze modele statystyczne kontrolowane pod względem podstawowych zmiennych towarzyszących i żadnych modyfikacji efektów nie zostały wykryte w naszych wskaźnikach dochodów gospodarstw domowych i edukacji, nie można wykluczyć, że modyfikacja efektu według grupy etnicznej wynikała z różnic społeczno-ekonomicznych lub behawioralnych między grupami etnicznymi, a nie z nieodłączne różnice fizjologiczne. Potrzebne są dodatkowe badania, aby ustalić, czy grupa etniczna wpływa na efekt spożywania słodzonych cukrem napojów na masę ciała.
Mocne strony naszego badania obejmują skupienie się na pojedynczych zachowaniach żywieniowych w środowisku domowym, różnorodną próbkę, doskonałe wskaźniki utrzymania uczestników, zbieranie danych na temat środków stosowanych w diecie oraz ocenę aktywności fizycznej i oglądania telewizji. Ograniczenia obejmują małą próbkę w porównaniu z próbkami w badaniach wielostanowiskowych, poleganie na samodzielnym zgłaszaniu spożycia pokarmu (z prawdopodobieństwem niedoszacowania) 28 i aktywności fizycznej, użycie BIA (metoda stosunkowo niedokładna) 29 do oszacowania tkanki tłuszczowej, oraz brak danych na temat czynników ryzyka związanych z otyłością, takich jak biomarkery metabolizmu lipidów i glukozy.
Podsumowując, zastąpienie słodzonych cukrem napojów napojami bezkalorycznymi nie poprawiło masy ciała w ciągu 2 lat, ale różnice w jakości żywieniowej i masie ciała zaobserwowano na koniec rocznego okresu interwencji.
[patrz też: poradnia chorób zakaźnych poznań, nadżerkowe zapalenie przełyku, ginjal urit ]