-
Hemoliza
Badając wpływ tych czynników, często zaobserwować można zjawisko występowania barwika krwi z ciałek, czyli zjawiska hemolizy. Po utracie hemoglobiny przedstawia się ciałko jako blady „cień częstokroć o podwójnym konturze i w tej postaci stanowi według Rolleta szkielet czyli stromat ciałka czerwonego, Ponieważ w eliptycznych ciałkach zimnokrwistych pod wpływem 20 amoniaku wody nasyconej bezwodnikiem kwasu lub wody zwykłej, odbarwia się cała część obwodowa ciałka, barwik zaś skupia się dookoła jądra, Brucke sądzil, że ciałko składa się z 2 części; przezroczysty szkielet nazwał „oikoidem, a pozostałą małą część, zawierającą barwik „zooidem. Sprawa szczegółów budowy ciałek, w której sztucznie szukano podobieństwa do komórki roślinnej, nie posiada dziś już wielkiego znaczenia, badane bowiem przy…
-
Liczba ciałek krwi
Ponieważ liczba przeciętna ciałek czerwonych w 1 mm3 wynosi 5.000.000, przeto przyjmując przeciętną ilość krwi u człowieka według Welckera równą 4.400 litrów, musielibyśmy przyjść do przekonania, że ogólna przeciętna liczba wszystkich ciałek stanowi 22.1012. Oczywiście, że cyfry takie przyjąć należy z zastrzeżeniem i ostrożnością wielką; mają one bowiem tylko znaczenie obrazowych przykładów pedagogicznych. Każdy przytem uczący się fizyologii, a zwłaszcza lekarz, uświadomić sobie powinien, że każda cecha życiowa lub proces nie jest schematem, lecz zjawiskiem, posiadającem wybitną indywidualność i zależnem od wielu bardzo warunków. Liczba ciałek krwi, jak to już zaznaczono wyżej, zmienia się nie tylko w zależności od gatunku zwierzęcia, jego wieku, płci, lecz od miejsca, z którego krew…
-
Ciałka czerwone
Krew przy obliczaniu ciałek zazwyczaj rozcieńczamy w ściśle określonym stosunku za pomocą płynów obojętnych dla ciałek, lub utrwalających je. Najczęściej używany płyn Hayema ma skład nasublimati 0,5, Natrisulfur. 5,0, Natrichlorat 2,0, Aquaedest. 200 0. Do rozcieńczenia zaś służy mieszalnik.
-
Ogólne pojęcie o krwi i jej ruchu
Krew krąży po ustroju w t. zw. systemie krwionośnym, składającym się z serca i naczyń krwionośnych. Serce jest to kurczliwy mięsień w kształcie worka, którego skurcze rytmiczne są głównem źródłem ruchu krwi, naczynia zaś krwionośne są to mniej lub więcej plastyczne rurki o swoistej budowie ścian, tworzące liczne rozgałęzienia. Serce człowieka i ssaków składa się z czterech części: dwóch przedsionków i z dwóch komór.
-
Własności morfologiczne krwi
Ciałka czerwone. Patrząc na kroplę krwi ludzkiej przez mikroskop, spostrzegamy, że prawie całe pole mikroskopowe pokryte jest „ciałkami czerwonemi” które zrazu nawieszone w przezroczystem osoczu, układają się w najrozmaitsze grupy, rulony i t d. Ciałka te obserwowane pojedynczo, posiadają barwę zielonkawożółtą, w warstwach zaś grubszych — barwę czerwonQ. Barwę zawdzięczają one obecności specyalnego barwika — hemoglobiny. Pierwszy, który dostrzegł we krwi ciałka czerwone, był Włoch Malpighi (1661), Leeuwenhoekowi (1673) zaś zawdzięczamy pierwszy dokładniejszy ich opis.
-
Hemakrotyt
Z pośród innych metod ogólnie stosowaną i łatwą jest metoda określenia objętości ciałek i osocza za pomocą hematokrytu Hedinza. Hematokryt składa się z wirówki oraz dwóch cienkich rurek szklanych z 50-ma podziałkami milimetrowemi. Obiedwie rurki wypełnia się dokładnie krwią zwykłą lub rozcieńczoną dwukrotnie i wprowadza się w szybki ruch obrotowy za pomocą wirówki. Przy odpowiedniej szybkości obrotów (8000 na minutę) już po minutach ciałka czerwone, jako cięższe, tworzą jednolity slup czerwony w odśrodkowej części rurek. Liczba podziałki wskazuje objętość słupa krwinek czerwonych w milimetrach sześciennych, zawierającą się w 50 mm3 krwi.
-
Stężenie mucyny w drogach oddechowych jako marker przewlekłego zapalenia oskrzeli ad
Pomimo znaczenia gromadzenia się śluzu w patogenezie przewlekłego zapalenia oskrzeli, brakowało jednoczącej hipotezy opisującej brak przepływu śluzu z następującą akumulacją śluzu w przewlekłym zapaleniu oskrzeli i nie było żadnych laboratoryjnych metod potwierdzających rozpoznanie przewlekłego zapalenia oskrzeli. Ryc. 1. Ryc. 1.
-
Funkcja poznawcza w Randomizowanym badaniu Evolocumab ad 8
Samoocena codziennego poznania Łącznie 1581 pacjentów w badaniu EBBINGHAUS, które obejmowało 946 pacjentów w populacji podstawowej, wypełniło kwestionariusz ECog na końcu badania. Nie zaobserwowano znaczących różnic między grupami w punktach w poszczególnych domenach lub w sumie punktów (średnia ogólna ocena wyniosła 1,13 w grupie placebo i 1,14 w grupie evolocumab, P = 0,42). Porównanie odsetka pacjentów zgłaszających różne poziomy spadku poznania nie wykazało istotnych różnic między grupami. (Patrz tabele S4 i S5 w dodatkowym dodatku.) Zdarzenia o charakterze poznawczym Poznawcze zdarzenia niepożądane, które dotyczyły pamięci lub trudności z koncentracją, wystąpiły u 11 z 586 pacjentów (1,9%) w grupie otrzymującej ewolokumab iu 8 z 618 pacjentów (1,3%) w grupie placebo w…
-
Lp (a) Lipoproteina, choroba naczyniowa i śmiertelność u osób w podeszłym wieku ad 6
Perspektywiczny charakter naszego badania i wykluczenie osób z chorobą naczyniową w punkcie wyjściowym pomógł zmniejszyć możliwe zakłócenia przez czynniki, które mogą wpływać na nasze wyniki, ponieważ Lp (a) lipoproteina jest reagentem ostrej fazy, a poziomy mogą po wydarzeniu. Co więcej, duża liczebność próby, nasza metoda ustalania zdarzeń, adekwatność naszej obserwacji oraz fakt, że nie było potrzeby przedłużonego przechowywania próbek krwi, sprawiają, że szanse na to, że zostaną znalezione, będą mniejsze. Ograniczenia tego badania obejmują fakt, że wyniki analizy lipoprotein Lp (a) różnią się w zależności od rasy, pochodzenia etnicznego i wieku. Nasze dane są ograniczone do osób w wieku 65 lat lub starszych, z których prawie wszystkie były białe; w…
-
Lp (a) Lipoproteina, choroba naczyniowa i śmiertelność u osób w podeszłym wieku ad
Badanie rozpoczęto w 1987 r. Od początkowej kohorty 5201 uczestników, z których większość (około 95 procent) była biała; w okresie 1992-1993 do badania włączono dodatkową grupę 687 osób z mniejszości etnicznych, co dało jej całkowitą liczbę 5888. Uczestnicy zostali rekrutowani na podstawie losowego pobierania próbek od beneficjentów Medicare wymienionych przez Administrację Finansowania Opieki Zdrowotnej w czterech uczestniczących ośrodkach. : Johns Hopkins University (Washington County, MD), Wake Forest University (Hrabstwo Forsyth, NC), University of Pittsburgh (Allegheny County, PA) oraz University of California-Davis (Hrabstwo Sacramento, Kalifornia). Instytucjonalne komisje przeglądowe wszystkich czterech ośrodków i ośrodka koordynującego na Uniwersytecie w Waszyngtonie w Seattle zatwierdziły badanie.