Stężenie mucyny w drogach oddechowych jako marker przewlekłego zapalenia oskrzeli
Przewlekła obturacyjna choroba płuc (POChP) charakteryzuje się przewlekłymi komponentami bronchitycznymi i rozedmowymi. W jednym modelu biofizycznym zakłada się, że stężenie mucyny na powierzchni dróg oddechowych jest kluczową zmienną, która kontroluje transport śluzu u osób zdrowych w porównaniu z zaprzestaniem transportu u osób z mukooptycznymi chorobami płuc. Zgodnie z tym modelem postuluje się, że wysokie stężenie mucyny powoduje plwocinę i progresję choroby, które są charakterystyczne dla przewlekłego zapalenia oskrzeli. Metody
Scharakteryzowaliśmy stan POChP u 917 uczestników z pomiarów subpopulacji i wyników pośrednich w badaniu POChP (SPIROMIKA), stosując kwestionariusze podawane uczestnikom, tomografię klatki piersiowej, spirometrię i badanie indukowanej plwociny. Całkowite stężenia mucyny w plwocinie zmierzono za pomocą chromatografii wykluczania i refraktometrii. W 148 z tych uczestników, wydzielane przez układ oddechowy mucyny MUC5AC i MUC5B oznaczono ilościowo za pomocą spektrometrii mas. Dane z kwestionariuszy chronicznego zapalenia oskrzeli i dane dotyczące całkowitej zawartości mucyny w plwocinie były również analizowane w niezależnej kohorcie z 94 uczestnikami.
Wyniki
Średnie (. SE) całkowite stężenia mucyny były wyższe u obecnych lub byłych palaczy z ciężką POChP niż u osób, które nigdy nie paliły (3166 . 402 vs. 1515 . 152. G na mililitr) i były większe u uczestników z dwoma lub więcej zaostrzeniami oddechowymi na rok niż w tych z zerowymi zaostrzeniami (4194 . 878 vs. 2458 . 113 .g na mililitr). Bezwzględne stężenia MUC5B i MUC5AC u obecnych lub byłych palaczy z ciężką POChP były w przybliżeniu 3 razy wyższe i 10 razy większe, odpowiednio, niż w grupie kontrolnej, która nigdy nie paliła. Analiza krzywej charakterystycznej dla odbiornika powiązania całkowitego stężenia mucyny z rozpoznaniem przewlekłego zapalenia oskrzeli dała obszary pod krzywą 0,72 (przedział ufności 95% [CI], 0,65 do 0,79) dla kohorty SPIROMICS i 0,82 (95% CI 0,73 do 0,92) dla niezależnej kohorty.
Wnioski
Stężenie mucyny w drogach oddechowych może określać ilościowo kluczowy składnik kaskady patofizjologicznej przewlekłego zapalenia oskrzeli, która wytwarza plwocinę i pośredniczy w nasileniu choroby. Uważa się, że badania mające na celu zbadanie całkowitych stężeń mucyny w plwocinie jako diagnostycznym biomarkerze i celu terapeutycznym dla przewlekłego zapalenia oskrzeli wydają się uzasadnione. (Finansowane przez National Heart, Lung, and Blood Institute i inne.)
Wprowadzenie
Ludzkie powierzchnie dróg oddechowych są chronione przed szkodliwym działaniem substancji wziewnych przez układ usuwania śluzu, który zatrzymuje gromadzące się materiały i oczyszcza je z płuc.1 Niepowodzenie transportu śluzu, z gromadzeniem śluzu w płucach, przyczynia się do wytwarzania plwociny, niedrożności przepływu powietrza i zaostrzeń w obturacyjnych chorobach płuc.2-6 Jedną z takich chorób muko-obturacyjnych jest przewlekłe zapalenie oskrzeli, znane również jako przewlekłe nadmierne wydzielanie śluzu. Przewlekłe zapalenie oskrzeli jest zespołem związanym z paleniem papierosów; jest on określony przez zgłaszany przez pacjenta przewlekły kaszel i wytwarzanie plwociny, a gdy jest związany z niedrożnością przepływu powietrza, jest składnikiem przewlekłej obturacyjnej choroby płuc (POChP)
[przypisy: p lcr podwyższone co oznacza, asystor slim plus cellu opinie, asystor slim plus cellu opinie poznań ]
Stężenie mucyny w drogach oddechowych jako marker przewlekłego zapalenia oskrzeli
Przewlekła obturacyjna choroba płuc (POChP) charakteryzuje się przewlekłymi komponentami bronchitycznymi i rozedmowymi. W jednym modelu biofizycznym zakłada się, że stężenie mucyny na powierzchni dróg oddechowych jest kluczową zmienną, która kontroluje transport śluzu u osób zdrowych w porównaniu z zaprzestaniem transportu u osób z mukoopornymi chorobami płuc. Zgodnie z tym modelem postuluje się, że wysokie stężenie mucyny powoduje plwocinę i progresję choroby, które są charakterystyczne dla przewlekłego zapalenia oskrzeli. Metody
Scharakteryzowaliśmy stan POChP u 917 uczestników z pomiarów subpopulacji i wyników pośrednich w badaniu POChP (SPIROMIKA), stosując kwestionariusze podawane uczestnikom, tomografię klatki piersiowej, spirometrię i badanie indukowanej plwociny. Całkowite stężenia mucyny w plwocinie zmierzono za pomocą chromatografii wykluczania i refraktometrii.