Właściwości chemiczne
Oznaczenie ciężaru gatunkowego komórek napotyka na wielkie trudności, gdyż trudno te elementy odosobnić i uwolnić od ciał obcych często trafiających się w plazmie. Toteż dane różnych autorów są zmienne, jedni podają ciężar gatunkowy pierwotniaków jako 1,0140; inni, badający komórki zwierząt wielokomórkowych, żyjących w wodzie słodkiej, oznaczają go jako 1.0095. Z obu dat wynika, że ciężar gatunkowy komórek jest nieco większy od 1 tj, od ciężaru gatunkowego wody destylowanej, Ten ciężar może się jednak znacznie zwiększać przez nagromadzenie się ciał cięższych, (n, p, soli wapnia) lub zmniejszać przez obecność ciał lekkich (tłuszczu, gazów) wewnątrz komórki ; te same zaś uwagi odnoszące się też i do ciężaru gatunkowego całości organizmów zwierzęcych.
Właściwości chemiezne komórek są bardzo zawiłe. Elementarna analiza wykazuje, że w komórkach badanych jako całość, znajdziemy zawsze następujące pierwiastki:
C, O, H, N, S, P; Na, K, Ca, Mg, Cl, Fe, prócz tego zaś czasami znajdzie się jeszcze Si, Br, I; zaś zupełnie wyjątkowo jeszcze Ślady innych pierwiastków, jak n. p. Cu. W stanie wolnym występują tylko O i N, jako rozpuszczone, a pochodzące z atmosfery, wyjątkowo zaś H; u niektórych bakteryi można też znaleść wolną siarkę. Zresztą znane są z żywych istot tylko połączenia chemiczne, ni e organiczne organiczne. Z nieorganicznych najważniejszem jest woda; prócz tego są różne sole, które po spaleniu komórki pozostają z niej jako popiół. Organiczne składniki mogą albo składać się tylko z trzech pierwiastków, a mianowicie C, H i O — takiemi są tłuszcze i węglowodany; albo też prócz C, H i O jeszcze zawierają N, a często S i P — takiemi są ciała białkowate. Między nieorganicznymi a organicznymi składnikami komórek, jest ścisły związek, często sole nieorganiczne są tak ściśle związane z podłożem organicznem, w którem istnieją, że je bardzo trudno oddzielić. [hasła pokrewne: asystor slim plus cellu opinie , p lcr podwyższone co oznacza , lepkość krwi ]
W oda jest bardzo ważnym składnikiem komórek i występuje zawsze w wielkiej ilości, tak, że u zwierząt około 1/2 do żywej wagi można przeciętnie na nią odliczyć; są jednak niektóre morskie zwierzęta, zawierające tej wody bardzo wiele, bo przeszło 900/0 (Ctenophora, Siphonophora). Ma ona bardzo ważne znaczenie przede wszystkiem jako rozpuszczalnik, nadający plazmie i jądru konsystencyę gęsto-plynną,; krążąc po komórce i po całym organizmie, woda roznosi substancye odżywcze, może zabierać produkty rozpadu, zaś przede wszystkiem jej obecność jest warunkiem reakcyi chemicznych. Stąd też w miarę straty wody w komórkach, zwalnia się chyżość reakcyi chemicznych, a w ślad za tem zwalniają się wogóle objawy życia; zupełne wyschnięcie zabija wszelką żywą substancyę. Niektóre jednak zwierzęta i rośliny mają możność przetrwania nawet długotrwałej suszy, dzięki temu, że wysychające częściowo, bardzo znacznie zwalniają procesy życiowe. Niektóre drobne robaki (wrotki i nicienie), niesporczaki (Tardigrada), zarodniki lub cysty pierwotniaków, bakterye, ziarna roślin—umieszczone w suszy kurczą się, tracą ogromny procent wody (92—94 0/0) a mimo to nie życia; dostawszy się jednak po wyschnięciu na powrót do wody mogą na nowo powrócić do pierwotnej postaci i odżyć (zjawisko anabiozy). W stanie wyschnięcia mogą przenosić się daleko z wiatrem, lub z zaschłem błotem, przyczepionem do ciała większych zwierząt; nigdy jedna.k nie tracą całej ilości wody, gdyż to oznaczałoby kres ich życia.