Bez kategorii

Od jakiego wieku masaż shantala

Równie ważne jak karmienie, snu czy troska o higienę, jest dla niemowląt umacnianie więzi emocjonalnej z rodzicami. Jednym ze sposobów na budowanie takiej relacji jest masaż Shantala, który jest polecany już dla noworodków. Tahy, w jaki wykonywany jest masaż Shantala, siła dotyku, bliskość i czas poświęcony na ten zabieg, sprzyjają stworzeniu więzi, pełnej wzajemnego szacunku i miłości. Zarówno dziecko jak i rodzic odczuwają przy tym wiele pozytywnych emocji.

Masaż Shantala to technika, która pochodzi z Indii, gdzie jest praktykowana od pokoleń. Nazwa masażu pochodzi od nazwiska francuskiego lekarza, Fredricka Leboya, który zauważył kobietę o imieniu Shantala masującą swoje dziecko na ulicach Kalkuty. Zaintrygowany, zaczął studiować technikę i wprowadził ją do Europy.

Masaż Shantala może być stosowany już u niemowląt po ukończeniu pierwszego miesiąca życia. Nie oznacza to, że wcześniej nie można masować dziecka, jednak jest to najbezpieczniejszy czas, gdyż dziecko jest już bardziej rozwinięte i silne.

Przed przystąpieniem do masażu, warto zaznajomić się z jego techniką. Istotne jest, by dziecko było zrelaksowane i gotowe na masaż. Najlepszy moment na to to czas po kąpieli, kiedy dziecko jest już czyste i zrelaksowane. Masaż powinien być wykonywany w ciepłym miejscu, z dala od przeciągów. Wygodna pozycja dla rodzica to siedzenie z nogami rozłożonymi na boki, a dziecko umieszczone na udach.

Podczas masażu Shantala rodzic powinien być w pełni skoncentrowany na dziecku. To nie tylko technika relaksacyjna, ale też moment dzielenia bliskości i budowania więzi emocjonalnej. Dotyk jest dla niemowlęcia jednym z pierwszych doświadczeń sensorycznych i jest niezwykle ważny w rozwijaniu poczucia bezpieczeństwa.

Istnieją różne techniki masażu Shantala, takie jak delikatne odciskanie, głaskanie czy lekkie ugniatanie. Każda z nich ma na celu stymulowanie różnych części ciała dziecka. Z reguły masaż zaczyna się od kończyn dolnych, następnie przechodzi do kończyn górnych a na końcu masuje się brzuszek.

Badania pokazują, że masaż Shantala ma wiele korzyści. Przede wszystkim pomaga zredukować stres, zarówno u dziecka, jak i u rodzica. Dodatkowo może pomóc w łagodzeniu dolegliwości takich jak kolki, problemy z zasypianiem czy napięcie mięśniowe. Masaż ma też pozytywny wpływ na system immunologiczny dziecka.

Podsumowując, masaż Shantala to doskonały sposób na zacieśnianie więzi między rodzicem a dzieckiem. Może być stosowany już u niemowląt po ukończeniu pierwszego miesiąca życia. Aby osiągnąć optymalne efekty, warto nauczyć się odpowiednich technik, pamiętać o odpowiedniej atmosferze i miejscu, ale przede wszystkim zachować pełną koncentrację i kontakt z dzieckiem.

Możliwość komentowania Od jakiego wieku masaż shantala została wyłączona
Zobacz też: