-
Funkcja poznawcza w Randomizowanym badaniu Evolocumab ad 6
Wszystkie wyniki są przedstawione dla populacji podstawowej analizy (wszystkich pacjentów, którzy mieli bazową ocenę CANTAB przed lub w tym samym dniu, co pierwsza dawka badanego leku lub placebo). Pierwsza para słupków przedstawia średnie wyniki uzyskane na linii podstawowej; druga para prętów, środek wszystkich ocen uzyskanych przy ocenach po linii; oraz trzecią parę słupków, zmianę wyników w czasie (tj. różnicę między wynikiem w punkcie wyjściowym a średnim wynikiem wszystkich ocen po linii podstawowej). Ujemne liczby zmian oznaczają poprawę wydajności w porównaniu z wartością wyjściową. T bary oznaczają jedno standardowe odchylenie od średniej.
-
Rozpoznanie opiera sie glównie na wywiadach oraz na nagle powstajacych bólach polykowych i goraczce
Rozpoznanie opiera się głównie na wywiadach oraz na nagle powstających bólach połykowych i gorączce. Jeżeli zapalenie przełyku ropowicze nie jest rozległe i ropa toruje sobie drogę do światła przełyku, to rokowanie jest pomyślne, chociaż mniej pewne niż w postaci nieżytowej. Zapalenie ropowicze rozległe rokuje przeważnie niepomyślnie. W postaci włóknikowej rokowanie zależy przede wszystkim od choroby podstawowej. To samo dotyczy postaci złuszczającej.
-
Samo badanie promieniami rentgenowskimi oraz zglebnikowanie nie zawsze wykrywa przyczyne utrudnienia polykania
Samo badanie promieniami rentgenowskimi oraz zgłębnikowanie nie zawsze wykrywa przyczynę utrudnienia połykania. Np. rak przełyku może już we wczesnym okresie utrudniać połykanie, gdy ani zgłębnikowanie, ani rentgenoskopia nie wykrywają jeszcze w przełyku nic nieprawidłowego. Dzieje się to dlatego, że rak początkowo rośnie wzdłuż i tylko bardzo mało sterczy do światła przełyku. Pokarm drażniąc chore miejsce może w tych przypadkach wywoływać ból i utrudnienie połykania, natomiast śliski, gładki zgłębnik, rozciągając przeciwległą ścianęprzełyku, może łatwo przechodzić bez zatrzymywania się.
-
Live From The Field
-
Laser zamiast okularów
Masz dobry wzrok? Niestety nawet jeśli tak to okularów w swoim życiu nie unikniesz. Wszystko przez to, że człowiek się starzeje. Gdy się starzeje, wiele narządów w jego organizmie nie działa tak jakbyśmy tego chcieli. Między innymi oczy. Z wiekiem mogą nam odmawiać posłuszeństwa.
-
Elektroniczne okulary
Niektóre osoby z poważnymi wadami wzroków potrzebują przynajmniej kilku okularów. Każda para służy do innej czynności. Wady wzroku pogarszają się zaś z wiekiem. Lekarze zwykli zalecają okulary dwuogniskowe. Coraz bardziej powszechne są również okulary progresywne.
-
Soczewki kontaktowe a zmiana koloru oczu
Jak powszechnie wiadomo, na świecie jest bardzo mało osób, które bezkrytycznie podchodzą do swojego wyglądu. Co niektórzy chcieliby zmienić niemalże wszystko. Oczywiście z pomocą przychodzi tutaj chirurgia plastyczna, jednakże nie zawsze trzeba się decydować na takie rozwiązanie. Jeśli chcielibyśmy mieć na przykład inny kolor oczu, to możemy kupić sobie odpowiednie soczewki. Dzięki temu rozwiązaniu możemy sprawdzić, jak byśmy wyglądali, gdybyśmy mieli na przykład oczy w kolorze niebieskim czy zielonym.
-
Rodzaje soczewek kontaktowych
Soczewki kontaktowe, to istne wybawienie dla tych osób, które mają wadę wzroku. Przede wszystkim warto na wstępie wspomnieć, że soczewka jest umieszczana bezpośrednio na rogówce oka. Służy ona do korygowania wad wzroku. Wiele osób używa soczewek zamiast okularów. Dlaczego? Otóż chodzi tutaj o kwestię wygody.
-
Mity na temat soczewek kontaktowych
Soczewki kontaktowe są bardzo popularne. Niemniej jednak, istnieje sporo zagorzałych przeciwników takiego rozwiązania. Dlaczego? Otóż, wokół używania soczewek, narosło sporo mitów. Oczywiście nie trzeba tu zaznaczać, jak wiele z nich jest po prostu nieprawdziwych. Swego czasu bardzo dużo mówiło się o zakładaniu i wyjmowaniu soczewki z oka.
-
Stężenie mucyny w drogach oddechowych jako marker przewlekłego zapalenia oskrzeli ad 11
Całkowite stężenia mucyny w plwocinie były związane z rozpoznaniem przewlekłego zapalenia oskrzeli w oparciu o każdy z dwóch rodzajów kwestionariuszy samoopisowych: kwestionariusz odzwierciedlający klasyczną definicję przewlekłego zapalenia oskrzeli i SGRQ. Krzywe ROC dla całkowitego stężenia mucyny u uczestników SPIROMICS z opartą na kwestionariuszu diagnozą przewlekłego zapalenia oskrzeli względem uczestników kontrolnych dały sprawiedliwy wynik (AUC, 0,72). Podobna analiza przeprowadzona w niezależnej kohorcie z jednym miejscem zapewniała dobry wynik (AUC, 0,82). Przystosowanie wyników ROC przemawia za użytecznością tego środka, ale niższe wartości AUC dla uczestników SPIROMICS sugerują, że zmienność pomiędzy miejscami może być znaczna. Przyszłe badania mające na celu zbadanie stężenia mucyny w drogach oddechowych jako biomarkera diagnostycznego i prognostycznego dla przewlekłego…