O co pyta psycholog dziecięcy na pierwszej wizycie
Pierwsza wizyta u psychologa dziecięcego może być wyzwaniem zarówno dla rodziców, jak i dla dziecka. Jadąc na spotkanie, wiele osób zastanawia się, jakie pytania może zadać specjalista. Zrozumienie, co może nastąpić na pierwszej wizycie u psychologa dziecięcego, pomoże przygotować się na spotkanie i zmniejszyć stres.
Psycholog dziecięcy to specjalista, który pomaga dzieciom i młodzieży radzić sobie z problemami emocjonalnymi, naukowymi, zachowaniami, społecznymi i rodzinnymi. Pierwsza wizyta u psychologa dziecięcego jest czasem, kiedy specjalista zbiera jak najwięcej informacji o dziecku i jego sytuacji.
Podczas pierwszej wizyty, psycholog prawdopodobnie zadaje różnego rodzaju pytania. Zaczyna od ogólnych zapytań, takich jak „jak się nazywasz?” czy „ile masz lat?” aby pomóc dziecku czuć się swobodniej. Następnie zwróci się z bardziej szczegółowymi pytaniami, aby uzyskać dokładniejszy obraz sytuacji.
Psycholog dziecięcy na pewno zapyta o sytuację szkolną dziecka, jak idzie mu nauka, jakie ma relacje z rówieśnikami, czy lubi chodzić do szkoły. Pyta także o rodzinę, z kim mieszka dziecko, jakie są relacje rodzinne. Ważnym elementem pierwszej wizyty są pytania o zdrowie dziecka – czy ma jakieś choroby przewlekłe, jakie leki przyjmuje.
Jeżeli dziecko trafia do psychologa z jakimś konkretnym problemem, specjalista zapyta o niego. Pytania te będą dotyczyły czasu trwania problemu, jego intensywności, jak wpływa on na funkcjonowanie dziecka. Na przykład, jeżeli dziecko boryka się z lękiem, psycholog zapyta, kiedy pojawia się lęk, co go wywołuje, jak długo trwa, jakie są jego objawy, jak dziecko radzi sobie z lękiem.
Podczas pierwszej wizyty, psycholog dziecięcy na pewno zapyta dziecko jak się czuje, co lubi robić w wolnym czasie, jakie ma marzenia i zainteresowania. Możliwe, że zada też pytania o to, co dziecko najbardziej lubi w swoim życiu i co najmniej, jakie ma plany na przyszłość.
Warto pamiętać, że nie ma z góry narzuconego sztywnego schematu dla pierwszej rozmowy. Każda wizyta u psychologa dziecięcego wygląda inaczej, ponieważ zależy od wielu czynników, takich jak wiek dziecka, jego osobowość, przyczyna skierowania do specjalisty. Decydującą rolę odgrywa też atmosfera, którą potrafi stworzyć psycholog. Najważniejsze jest to, aby dziecko czuło się bezpiecznie i swobodnie, mogło w pełni zaufać specjaliście. Jednak niezależnie od okoliczności, celem tej pierwszej rozmowy jest zrozumienie, co dzieje się z dzieckiem, ale też budowanie relacji, która będzie podstawą dalszej efektywnej współpracy.
Na koniec warto dodać, że nie tylko psycholog zadaje pytania. Pierwsza wizyta u psychologa dziecięcego to także doskonała okazja dla rodziców i dziecka, aby zadać specjaliście pytania, które nurtują ich. Dobrym podejściem jest przygotowanie takich pytań przed wizytą, a następnie zadanie ich specjaliście podczas rozmowy.