Wpływ na układ sercowo-naczyniowy i metaboliczny antysensownych oligonukleotydów ANGPTL3

Badania nad powiązaniami między epidemiologią i genomewidem łączyły warianty utraty funkcji w ANGPTL3, kodujące 3 podobne do angiopoetyny, z niskim poziomem lipoprotein w osoczu. Metody
Oceniliśmy antysensowne oligonukleotydy (ASO) skierowane na informacyjny RNA Angptl3 (mRNA) pod kątem wpływu na poziomy lipidów w osoczu, klirens triglicerydów, zawartość triglicerydów w wątrobie, wrażliwość na insulinę i miażdżycę tętnic u myszy. Następnie 44 uczestników (o stężeniu triglicerydów od 90 do 150 mg na decylitr [1,0 do 1,7 mmol na litr] lub> 150 mg na decylitr, w zależności od grupy dawki) przydzielono losowo do wstrzyknięć podskórnych placebo lub antysensownych oligonukleotyd atakujący mRNA ANGPTL3 w pojedynczej dawce (20, 40 lub 80 mg) lub wielokrotnych dawkach (10, 20, 40 lub 60 mg na tydzień przez 6 tygodni). Głównymi punktami końcowymi były bezpieczeństwo, profil działań ubocznych, farmakokinetyka i farmakodynamika oraz zmiany w poziomach lipidów i lipoprotein.
Wyniki
Leczone myszy miały zależną od dawki redukcję poziomów mRNA Angptl3 w wątrobie, białka Angptl3, triglicerydów i cholesterolu o niskiej gęstości lipoprotein (LDL), a także obniżenie zawartości triglicerydów w wątrobie i progresji miażdżycy oraz zwiększenie wrażliwości na insulinę. Po 6 tygodniach leczenia osoby z grup dawek wielokrotnych miały obniżone poziomy białka ANGPTL3 (redukcje o 46,6 do 84,5% od wartości wyjściowej, P <0,01 dla wszystkich dawek w porównaniu z placebo) oraz poziomy triglicerydów (redukcje 33,2 do 63,1%), cholesterolu LDL (1,3 do 32,9%), cholesterolu lipoproteinowego o bardzo niskiej gęstości (27,9 do 60,0%), cholesterolu lipoproteinowego o niskiej gęstości (10,0 do 36,6%), apolipoproteiny B (3,4 do 25,7%), i apolipoproteiny C-III (18,9 do 58,8%). Trzech uczestników, którzy otrzymali antysensowny oligonukleotyd i trzech, którzy otrzymali placebo, zgłaszało zawroty głowy lub bóle głowy. Nie było poważnych zdarzeń niepożądanych.
Wnioski
Oligonukleotydy atakujące mysią Angptl3 opóźniły progresję miażdżycy tętnic i zmniejszały poziom aterogennych lipoprotein u myszy. Zastosowanie tej samej strategii do nakierowania ludzkiego ANGPTL3 na obniżone poziomy aterogennych lipoprotein u ludzi. (Finansowane przez Ionis Pharmaceuticals; ClinicalTrials.gov number, NCT02709850.)
Wprowadzenie
Pomimo postępów w opracowywaniu terapii obniżających poziom lipidów, badania kliniczne wykazały, że po zalecanej terapii medycznej nadal istnieje znaczne ryzyko choroby sercowo-naczyniowej. Na przykład w jednym badaniu z udziałem pacjentów z ostrym zespołem wieńcowym obniżenie poziomu cholesterolu LDL (LDL) do mediany 54 mg na decylitr (1,4 mmol na litr) przy użyciu statyny i ezetymibu stwierdzono, że zapobiega tylko nieznacznie większemu odsetkowi zdarzeń niż leczenie samą statyną; różnica w bezwzględnym ryzyku związanym z dwoma schematami wynosiła jedynie 2 punkty procentowe, a około jedna trzecia obu grup pacjentów miała poważny incydent sercowo-naczyniowy w ciągu 7 lat.1 Podobną redukcję bezwzględnego ryzyka incydentów wieńcowych stwierdzono u pacjentów, u których poziomy cholesterolu LDL zmniejszono do 30 mg na decylitr (0,78 mmol na litr) przy użyciu inhibitorów konwertazy propsyoteinowej subtylizyny-keksyny typu 9 (PCSK9) 2.
W badaniach genomewidów i sekwencjonowaniu egzomu zidentyfikowano związki pomiędzy wariantami genetycznymi powodującymi utratę funkcji w genie kodującym 3 podobne do angiopoetyny (ANGPTL3) i ANGPTL45-7 oraz niskim poziomem cholesterolu LDL w osoczu, lipoprotein o dużej gęstości ( HDL) cholesterol i trójglicerydy
[przypisy: przychodnia szklarska poręba, bactilac ulotka, mucyny ]

Komentarze dla tego artykulu sa juz zamkniete. Popros administratora o ich otworzenie jesli chcesz sie wlaczyc do dyskusji.

Powiązane tematy z artykułem: bactilac ulotka mucyny przychodnia szklarska poręba

Najczęściej czytane:
ROZPOZNANIE I ROKOWANIE W CHOROBACH PRZELYKU

ROZPOZNANIE I ROKOWANIE W CHOROBACH PRZEŁYKU Rozpoznanie chorób przełyku opiera się na bardzo dokładnie zebranych wywiadach i na dokładnym badaniu przedmiotowym całego ustroju. W wywiadach zwraca się uwagę na przyczynę choroby oraz na cechy utrudnienia połykania. Mianowicie staramy się wyjaśnić CZT. Zasady postępowania zapobiegawczego w chorobach przełyku. Utrudnienie połykania jest objawem stałym, niezależnym od spożywania […]

Zmień kolor swych oczu soczewkami kontaktowymi

Jeszcze kilka lat temu soczewki kontaktowe były dostępne dla osób mających wadę wzroku. Dzisiaj okazuje się, że po soczewki kontaktowe sięgają także ci, którzy nie mają żadnych problemów ze wzrokiem. Za ich pomocą można zmienić bowiem kolor swoich oczu. W tej chwili soczewki kontaktowe mogą więc służyć za atrybut kosmetyczny. Osoby nie mające wady wzroku, […]

DevURL
Partnerzy serwisu:


Od redakcji serwisu
Witamy na stronach naszego bloga 2soczewki.edu.pl. Gabinet okulistyczny i kupione w nim soczewki ktore w dzisiejszych czasach coraz czesciej i skuteczniej zastepuja nam tak powszechnie uzywane kiedys okulary korekcyjne. Poniewaz nadal wiele osob pochodzi z dosc duzym dystansem do noszenia soczewek ktore sa znacznie wygodniejsza oraz bezpieczniejsza metoda korekcji naszych niedoborow wzrokowych chcielibysmy sie rozprawic z czescia mitow oraz zabobonow dotyczacych soczewek korekcyjnych. Zapraszamy do ciekawej lektury oraz dyskusji jakie sa wasze ulubione sklepy z okularami. Bardzo chetnie odpowiemy na dreczace was pytania oraz podzielimy sie dotychczas zdobytymi informacjami na temat soczewek kontaktowych. Polecamy tez okulista poznań.

Archiwum
Copyright 2021Rehabilitacja dzieci i niemowląt oraz fizjoterapia warszawa.