Bez kategorii

Kiedy masaż kręgosłupa może zaszkodzić

Większość z nas zna uczucie ukojenia, które niesie za sobą masaż. Jest to jedna z najstarszych praktyk terapeutycznych, stosowana po to, aby złagodzić stres, ból oraz napięcia mięśni. Masaż kręgosłupa jest jednym z rodzajów tej praktyki, który może przynieść ulgę szczególnie osobom zmagającym się z problemami z kręgosłupem. Jednak, choć masaż ma wiele korzyści, nie zawsze jest bezpieczny dla wszystkich. W niektórej sytuacjach masaż kręgosłupa może wręcz zaszkodzić.

Zakres wpływu masażu na organizm jest szeroki i może obejmować zarówno aspekty fizjologiczne, jak i psychologiczne, ale podstawowym celem jest poprawa ogólnego stanu zdrowia. Należy jednak mieć świadomość ryzyka i pamiętać, że każdy przypadek jest inny. Poniżej prezentujemy okoliczności, w których masaż kręgosłupa może przynieść więcej szkody niż pożytku.

Stany zapalne i infekcje

Jeśli cierpisz na jakiekolwiek stany zapalne lub infekcje skóry w okolicy kręgosłupa, masaż tej części ciała powinien być omijany. Ukierunkowane na ten obszar ruchy mogą zaostrzyć stan zapalny, a w przypadku infekcji – przyczynić się do jej rozprzestrzeniania.

Schorzenia kręgosłupa

Chociaż masaż jest często polecany jako metoda łagodzenia bólu kręgosłupa wynikającego z wielu różnych schorzeń, wspomagający dobrą mobilność, istnieją pewne stany, gdzie masaż może zaszkodzić. Do takich należą m.in. rozedma krążka międzykręgowego, przepuklina z rdzeniem, skolioza, osteoporoza, spondylolisteza czy choroba Scheuermanna. W takich przypadkach silne uciskanie, rozciąganie lub manipulacje kręgosłupem mogą pogorszyć stan chorobowy.

Nowotwory

Chociaż masaż może pomóc łagodzić skutki uboczne chemioterapii lub radioterapii, takie jak zmęczenie lub brak apetytu, osoby zdiagnozowane z rakiem powinny poinformować swojego terapeutę o swoim stanie. W przypadku raka kręgosłupa lub przerzutów do kręgosłupa, masaż tej okolicy jest bezwzględnie przeciwwskazany ze względu na ryzyko przerzutów i pogorszenia stanu zdrowia.

Zgaga i refluks

O ile masaż mięśni oraz ścięgien może poprawiać krążenie krwi, ułatwiać trawienie i łagodzić bóle mięśni, o tyle u osób z zgagą i refluksowe zapalenie przełyku intensywny masaż brzucha oraz kręgosłupa może zwiększyć kurczliwość żołądka, co może zaostrzyć te przypadłości.

Chirurgia kręgosłupa i urazy

Jednym z najważniejszych warunków, pod którymi powinieneś unikać masażu kręgosłupa, jest niedawno przeprowadzona operacja kręgosłupa. Bezpośrednio po zabiegu tkanki są nadwrażliwe i mogą łatwo zostać uszkodzone przez niewłaściwe ruchy. Podobna zasada dotyczy urazów kręgosłupa.

Wszystkie powyższe sytuacje nie wykluczają jednak korzystania z innych form relaksu czy łagodzenia dolegliwości. Masaż dłoni, stóp, skroni, uszu czy nawet odpowiednia muzyka mogą przynieść ulgę i odprężenie. Niezależnie od sytuacji, zawsze warto porozmawiać o swoim stanie zdrowia z lekarzem lub terapeutą, zanim zdecydujesz się na masaż kręgosłupa. Bezpieczeństwo i zdrowie są najważniejsze, a masaż, choć w większości przypadków korzystny, jest tylko jednym z narzędzi służących do poprawy samopoczucia.

Możliwość komentowania Kiedy masaż kręgosłupa może zaszkodzić została wyłączona
Zobacz też: