-
Lepkość krwi
W celu umożliwienia badań z maleńkimi ilościami krwi lub surowicy, Tarchanow wprowadził zamiast pyknometru cienką wloskowatą rureczkę wydętą w środku w bańkę. Metoda Hammerschlaga i jej modyfikacje polegają na tym, że kropla krwi w cieczy o tym samym ciężarze gatunkowym pływa, pozostając w stanie rÓwnowagi. Jeżeli z dwóch płynów, z których jeden posiada ciężar właściwy większy aniżeli krew, a drugi mniejszy, np. chloroformu, o ciężarze 1485, i benzolu, o ciężarze 0.88 sporządzimy mieszaninę, o takim ciężarze właściwym, że kropla krwi, wpuszczona w nią za pomocą pipety pozostaje nieruchomą, nie spuszczając się na dno, ani nie podnosząc się ku górze, to ciężar właściwy mieszaniny tej, który oznaczyć możemy za pomocą aerometru,…
-
Zwiększona przeżywalność z hamowaniem MEK w czerniaku zmutowanym BRAF AD 3
Najczęstszą przyczyną wykluczenia był negatywny test na mutacje (ryc. S1 w Dodatkowym dodatku, dostępny wraz z pełnym tekstem tego artykułu). Losowo przydzielono 322 kwalifikujących się pacjentów (281 z mutacją V600E, 40 z mutacją V600K i z obiema mutacjami) w stosunku 2: do otrzymywania doustnego trametynibu (2 mg raz na dobę) lub dożylnej chemioterapii składającej się z dakarbazyny (1000 mg na metr kwadratowy powierzchni ciała) lub paklitaksel (175 mg na metr kwadratowy), według uznania badacza, co 3 tygodnie. Pacjentów stratyfikowano zgodnie z wyjściowym poziomem dehydrogenazy mleczanowej (prawidłowym lub podwyższonym) i statusem w odniesieniu do wcześniejszej chemioterapii w przypadku zaawansowanej choroby (tak lub nie).
-
Wpływ na układ sercowo-naczyniowy i metaboliczny antysensownych oligonukleotydów ANGPTL3 ad 6
Wątrobową akumulację lipidów po traktowaniu ASO oceniano przez barwienie Oil Red O sekcji histologicznych (Panel G) i biochemiczne oznaczanie ilościowe triglicerydów (Panel H). Ekspresja lipogennego genu wątrobowego po traktowaniu ASO została określona na podstawie ilościowej reakcji łańcuchowej polimerazy (Panel I). Gwiazdka oznacza P <0,05 dla porównania z kontrolą ASO, znak funta P <0,05 dla porównania z ASO Angptl3 i sztylet P <0,05 dla porównania z ASO Mttp. T bary oznaczają błędy standardowe. W celu dalszego zbadania mechanizmu zmniejszonego wątrobowego wydzielania trójglicerydów i zmniejszonej akumulacji triglicerydów w wątrobie, zahamowaliśmy ekspresję genu Angptl3 u myszy Ldlr – / – karmionych dietą zachodnią (model miażdżycy), w którym stłumiliśmy wątrobowe mikrosomalne białko transferujące triglicerydy…
-
Skład chemiczny ciałek białych
U osesków na ogólną przeciętną liczbę 13000 białych ciałek przypada (50,70/0) na limfocyty, u dzieci poniżej lat 10 liczba ciałek białych waha się pomiędzy 5 i 7 tysiącami, z czego 40—600/0 przypada na limfocyty. Skład chemiczny ciałek białych. Wobec tego, że dotychczas nie udało się otrzymać białych ciałek w stanie zupełnie czystym bez domieszek, określenie chemicznych własności białych ciałek napotyka na wielkie trudności. Mieseher i Heppe-Seyler badali w tym celu ciałka ropne, Lilienfeld zaś ciałka białe wyciśnięte z gruczołów chlonnych. W wodnym wyciągu ciałek tych otrzymał on globuliny w dwóch postaciach, z których jedna ulegała Ścinaniu się przy 74—730C, druga zaś przy 48 0/0.
-
Stężenie mucyny w drogach oddechowych jako marker przewlekłego zapalenia oskrzeli ad 9
Uczestnicy z klasycznie zdefiniowanym lub zdefiniowanym przez SGRQ przewlekłym zapaleniem oskrzeli, z lub bez rozedmy płuc, mieli wyższe stężenia mucyny niż uczestnicy bez przewlekłego zapalenia oskrzeli, z lub bez rozedmy płuc (ryc. S14 w Dodatku Aneks). Po drugie, ostatnie badania wykazały, że objawy, w tym wytwarzanie flegmy, u osób palących z prawidłowymi wynikami badań spirometrycznych wskazują na populację z przewlekłym fenotypem podobnym do oskrzeli (np. Zaostrzenia układu oddechowego i ograniczenie aktywności) .25 W naszym badaniu wśród obecnych lub byłych palaczy przy prawidłowych wartościach spirometrycznych osoby z objawami miały wyższe całkowite stężenie mucyny niż te bez objawów (ryc. S15 w Dodatku uzupełniającym).
-
Ciałka białe
Ciałka białe, dostrzeżone po raz pierwszy przez Hewsona (17 70), są to komórki odrębne które, krążąc w ustroju_tworzą wraz z nim ciało zachowujące swą samodzielność i autonomię. Podobnie jak ameby posiadąją one jądre oraz jąderko i mogą się poruszać za pomocą niby nóżek. Podobieństwo ich do pierwotniaków jest tak wielkie, że Lieberktihn, opisując je jeszcze w roku 1834 zapatrywał się na ciałka białe, jako na odrębne ameby pasożytnicze. Ruch wypustek oraz ciągłą zmianę kształtu ciałek tych dostrzec można z łatwością, obserwując je przy temperaturze 35—400. We krwi krążącej są one przeważnie kuliste i toczą powoli wzdłuż Ścian naczynia krwionośnego, podczas gdy ciałka czerwone, ciężar gatunkowy, porwane silnym prądem osiowym, płyną…
-
Lp (a) Lipoproteina, choroba naczyniowa i śmiertelność u osób w podeszłym wieku czesc 4
Biali stanowili około 95 procent kohorty. Mężczyźni częściej niż kobiety są obecnymi lub byłymi palaczami i chorują na cukrzycę podczas studiów. Kobiety miały średnio wyższy poziom cholesterolu całkowitego, cholesterolu o niskiej gęstości lipoprotein i cholesterolu o dużej gęstości niż mężczyźni, i częściej mieli zawał mięśnia sercowego w wywiadzie rodzinnym. Ryc. 1.
-
Krzepnięcie krwi
Przewodnictwo elektryczne. Krew jako ciecz przewodzi elektryczność prawie wyłącznie dzięki temu, że zawiera sole (elektrolity), Zgodnie ze spostrzeżeniem Arrheniusa, nieelektrolity, więc białka, mocznik, cukier, znajdujące się współcześnie z elektrolitami w cieczy, działają hamująco Iła przewodnictwo elektryczności. Bugarszky i Tangl określili, że I gr. białka w 100 cm, surowicy zmniejsza jej zdolność przewodzenia 0 Znając zaś ilość białka w surowicy, oraz wpływ jego na przewodzenie, pomijając przytem znikomy wpływ pozostałych nieelektrolitów surowicy, określali zdolność przewodzenia surowicy właściwą, zależną od ilości elektrolitów. Autorowie ci zauważyli, że surowica najrozmaitszych zwierząt zachowuje się odmiennie, poniekąd charakterystycznie i swoiście.
-
Marznięcie krwi
Do określenia punktu marznięcia krwi ogólnie używaąym jest kryoskpp Beckmanna. Przyrząd ten sklada się z szerokiej probówki ze szczelnie dopasowanym korkiem, przez który wetknięte jest mieszadełko fiszbinowe lub platynowe oraz nader czuły termometr z podziałkami wskazującemi części stopnia. Probówka ta otoczona jest drugą szerszą Obie probówki umieszczone są w szerokim słoju szklanym, zawierającym mieszaninę oziębiającą (lód) z dodatkiem soli, której temperatura nie pobyć niższą niż —5 lub —6 0. Przy określaniu punktu marznięcia do probówki, zawierającej termometr, nalewamy krew lub surowicę w ilości 10—15 em3 tak, ażeby zbiornik rtęci termometru zanurzony był cały w płynie badanym, następnie probówkę tę wraz z otaczającą ją drugą szerszą probówką wstawiamy do naczynia oziębiającego…
-
CHOROBY PRZELYKU A ZAPALENIE PRZELYKU NIE SWOISTE
CHOROBY PRZEŁYKU A ZAPALENIE PRZEŁYKU NIE SWOISTE. (OESOPHAGITIS NON-SPECIFICA) Odróżnia się ostre i przewlekle zapalenie przełyku. I. OSTRE ZAPALENIE PRZEŁYKU (OESOPHAGITIS ACUTA) Przyczyny i postaci. Ostre zapalenie przełyku wywołują podrażnienia przełyku mechaniczne (ciała obce, drażniące pokarmy), chemiczne (płyny żrące: ług, kwas octowy i in.