-
Guzki Boucharda – leczenie
Guzki Boucharda, znane również jako guzki Boucharda, to małe, kościste guzki, które pojawiają się na stawach palców. Zostały nazwane na cześć francuskiego reumatologa Charlesa Boucharda, który jako pierwszy opisał je pod koniec XIX wieku. Te guzki są częstym objawem choroby zwyrodnieniowej stawów, zwyrodnieniowej choroby stawów, która dotyka miliony ludzi na całym świecie. Choroba zwyrodnieniowa stawów to przewlekły stan, który pojawia się, gdy ochronna chrząstka na końcach kości zużywa się z czasem. Gdy chrząstka się zużywa, kości ocierają się o siebie, powodując stan zapalny i ból. W zaawansowanych przypadkach choroby zwyrodnieniowej stawów guzki Boucharda mogą tworzyć się, gdy organizm próbuje naprawić uszkodzony staw. Guzki Boucharda zwykle występują na środkowych stawach palców,…
-
Jądro
Jądro komórkowe widzi się zazwyczaj jako pęcherzyk, odróżniający się na żywych komórkach jako ciało łamiące światło nieco silniej niż plazma; na preparatach barwionych, zwłaszcza barwikami zasadowymi, występuje ono jako ciało, silnemu zabarwieniem wybitnie różniące się od plazmy, Dokładne badanie okazuje, Że j@ro zawiera w sobie substancyę, silniej się barwiącą, t zw. chromatynę; może ona występować albo postaci drobnych ziarnek, albo większych skupieniach, które jednak są zwykle połączone za innej substancyi, słabiej się barwiącej, t. zw. lini n y. (patrz schemat ryc.
-
Osobnik czyli indywiduum
Jedną z najbardziej istotnych cech tej substancji, w której rozgrywają się objawy życia, jest to, że nie występuje ona w wielkich masach, posiadających jednorodną budowę, lecz jest podzielona na osobniki czyli indywidua. Osobnikiem żywym nazywamy istotę zbudowaną z żywej substancji, zdolność do życia samodzielnego. Do tego określenia można jeszcze dodać, iż każdy osobnik posiada zawsze pewne cechy, sobie samemu właściwe, t. zw. cechy indy wizualne, które go odróżniają od innych osobników podobnych.
-
Chemizm istot żywych
Pozostaje więc chemizm istot żywych jako ich cecha najważniejsza. Wprawdzie wiemy, że pierwiastki chemiczne, z których się składają żyjące ciała, są to najpospolitsze i najczęściej țV przyrodzie spotykane substancje, a niema takich pierwiastków, któreby istniały tylko u żywych istot ; ale sposób połączenia i sposób reakcyj chemicznych zachodzących między tymi pierwiastkami jest bardzo odmienny od podobnych procesów występujących wśród ciał martwych. W żywych istotach tworzą się ciała białkowate, których niema poza ich obrębem ; te ciała białkowate wśród istot żywych wchodzą dalsze połączenia, niezmiernie zawiłe, tak, że o ich strukturze dotychczas nie mamy jasnego pojęcia. Wrażliwe na niezmiernie drobne zmiany otoczenia, i zmieniające się za najmniejszą podnietą, połączenia ciał białkowatych…
-
Właściwości chemiczne
Oznaczenie ciężaru gatunkowego komórek napotyka na wielkie trudności, gdyż trudno te elementy odosobnić i uwolnić od ciał obcych często trafiających się w plazmie. Toteż dane różnych autorów są zmienne, jedni podają ciężar gatunkowy pierwotniaków jako 1,0140; inni, badający komórki zwierząt wielokomórkowych, żyjących w wodzie słodkiej, oznaczają go jako 1.0095. Z obu dat wynika, że ciężar gatunkowy komórek jest nieco większy od 1 tj, od ciężaru gatunkowego wody destylowanej, Ten ciężar może się jednak znacznie zwiększać przez nagromadzenie się ciał cięższych, (n, p, soli wapnia) lub zmniejszać przez obecność ciał lekkich (tłuszczu, gazów) wewnątrz komórki ; te same zaś uwagi odnoszące się też i do ciężaru gatunkowego całości organizmów zwierzęcych. Właściwości…
-
Komórka i jej właściwości
Wobec tego jednak, że wskutek podziału pracy między poszczególne komórki wytworzyła się u tkankowców zawiła organizacya, możemy całość objawów życia, cechujących dany gatunek, widzieć tylko na całym organizmie, a nie na poszczególnych jego składnikach. Komórek, wziętych z tkanki, nie można więc uważać za równowartościowe z całym organizmem pierwotniaka, gdyż nie mają one zdolności do wykonywania wszystkich objawów życia, tak jak to czynią pierwotniaki ; tylko całość organizmu tkankowca, lub zawiązek mający dać całość tego organizmu, a więc: jajo zapłodnione, ma wartość równą fizyologieznej wartości organizmu pierwotniaków, Budowa komórki. Komórkę, (której właściwościami zajmuje się szczegółowo eytologia, będąca działem histologii), oznacza się zwykle jako bryłkę plazmy z jądrem. Stwierdza się zatem obecność…
-
Rozróżnienie istot żywych od martwych
Z wymienionych objawów życia nie wszystkie jednak pozwalają na odróżnienie istot żywych od świata martwego, Postać żywych istot, wprawdzie częstokroć bardzo zawiła, może jednak nieraz być zupełnie prosta; tak n. p. znamy pierwotniaki (Coccidia) zupełnie kulistego kształtu. Z drugiej zaś strony udało się w ostatnich czasach otrzymać z martwych istot n. p.
-
Moda na okulary
Chyba nikt nie spodziewał się tego, że okulary będą kiedyś modne. W chwili obecnej nawet ci, którzy nie mają poważnej wady wzroku noszą okulary. Stały się one nawet częścią ubioru. Wiele kobiet dobiera stylizacje pod kolor swoich oprawek. Nawet mimo tego, że wada ich wzroku wynosi zero. Obecnie wadę wzroku można korygować na trwałe nawet zabiegami laserowymi.
-
Dla kogo soczewki kontaktowe
Soczewki kontaktowe są idealne nie tylko dla krótkowidzów. Przyjęło się bowiem, że to właśnie dla osób z ta wada wzroku soczewki kontaktowe są najlepsze. Nie jest to prawda. Za pomocą soczewek kontaktowych, można dziś skorygować niemal każdą wadę wzroku. Zacznijmy od wcześniej wymienionej krótkowzroczności. To zwykle przy tej wadzie wzroku soczewki kontaktowe, są najczęściej stosowane.
-
Błona komórkowa
Komórki ciała zwierząt, w przeciwieństwie do komórek roślinnych, nie są otoczone błoną zewnętrzną z stałej substancyi, jednakowoż ich warstwa powierzchowna jest nieco inaczej zbudowana niż wnętrze ich ciała. U człowieka i zwierząt żyjących wśród powietrza tylko najbardziej zewnętrzna warstwa ciała, oraz powierzchnia aparatu oddechowego styka się z powietrzem ; zresztą wszystkie komórki ciała są w środowisku płynnem, wśród limfy lub krwi albo też wydzielin płynnych. Od zmieszania się z otaczającymi płynami broni komórki ich zewnętrzna. Warstwa. Ta jednak część ma jeszcze inne znaczenie. Zewnętrzna warstwa ciała komórek ma możn ość wybierania pewnych ciał, przepuszczania ich do wnętrza komórek lub też zatrzymywania wewnątrz ich ciała, a wreszcie niedopuszczania różnych substancyi do…