-
Skład chemiczny ciałek białych
U osesków na ogólną przeciętną liczbę 13000 białych ciałek przypada (50,70/0) na limfocyty, u dzieci poniżej lat 10 liczba ciałek białych waha się pomiędzy 5 i 7 tysiącami, z czego 40—600/0 przypada na limfocyty. Skład chemiczny ciałek białych. Wobec tego, że dotychczas nie udało się otrzymać białych ciałek w stanie zupełnie czystym bez domieszek, określenie chemicznych własności białych ciałek napotyka na wielkie trudności. Mieseher i Heppe-Seyler badali w tym celu ciałka ropne, Lilienfeld zaś ciałka białe wyciśnięte z gruczołów chlonnych. W wodnym wyciągu ciałek tych otrzymał on globuliny w dwóch postaciach, z których jedna ulegała Ścinaniu się przy 74—730C, druga zaś przy 48 0/0.
-
Ciałka białe
Ciałka białe, dostrzeżone po raz pierwszy przez Hewsona (17 70), są to komórki odrębne które, krążąc w ustroju_tworzą wraz z nim ciało zachowujące swą samodzielność i autonomię. Podobnie jak ameby posiadąją one jądre oraz jąderko i mogą się poruszać za pomocą niby nóżek. Podobieństwo ich do pierwotniaków jest tak wielkie, że Lieberktihn, opisując je jeszcze w roku 1834 zapatrywał się na ciałka białe, jako na odrębne ameby pasożytnicze. Ruch wypustek oraz ciągłą zmianę kształtu ciałek tych dostrzec można z łatwością, obserwując je przy temperaturze 35—400. We krwi krążącej są one przeważnie kuliste i toczą powoli wzdłuż Ścian naczynia krwionośnego, podczas gdy ciałka czerwone, ciężar gatunkowy, porwane silnym prądem osiowym, płyną…
-
Krzepnięcie krwi
Przewodnictwo elektryczne. Krew jako ciecz przewodzi elektryczność prawie wyłącznie dzięki temu, że zawiera sole (elektrolity), Zgodnie ze spostrzeżeniem Arrheniusa, nieelektrolity, więc białka, mocznik, cukier, znajdujące się współcześnie z elektrolitami w cieczy, działają hamująco Iła przewodnictwo elektryczności. Bugarszky i Tangl określili, że I gr. białka w 100 cm, surowicy zmniejsza jej zdolność przewodzenia 0 Znając zaś ilość białka w surowicy, oraz wpływ jego na przewodzenie, pomijając przytem znikomy wpływ pozostałych nieelektrolitów surowicy, określali zdolność przewodzenia surowicy właściwą, zależną od ilości elektrolitów. Autorowie ci zauważyli, że surowica najrozmaitszych zwierząt zachowuje się odmiennie, poniekąd charakterystycznie i swoiście.
-
Lp (a) Lipoproteina, choroba naczyniowa i śmiertelność u osób w podeszłym wieku czesc 4
Biali stanowili około 95 procent kohorty. Mężczyźni częściej niż kobiety są obecnymi lub byłymi palaczami i chorują na cukrzycę podczas studiów. Kobiety miały średnio wyższy poziom cholesterolu całkowitego, cholesterolu o niskiej gęstości lipoprotein i cholesterolu o dużej gęstości niż mężczyźni, i częściej mieli zawał mięśnia sercowego w wywiadzie rodzinnym. Ryc. 1.
-
Jednoczesna chemioterapia i radioterapia zachowawcza narządów w zaawansowanym raku krtani cd
Dawka promieniowania dla guza pierwotnego i klinicznie dodatnich węzłów wynosiła 70 Gy, podawana w 35 frakcjach po 2 Gy w okresie siedmiu tygodni. Całą szyję, łącznie z obszarami nadobojczykowymi i tylną szyją, napromieniano co najmniej 50 Gy. Dawka dla klinicznie dodatnich węzłów została uzupełniona wiązkami, które pokrywały pierwotny nowotwór, elektrony lub styczne wiązki przednio-tylne. Pacjenci przydzieleni do chemioterapii indukcyjnej, a następnie do radioterapii, którzy przeszli operację ratunkową z powodu słabej odpowiedzi na chemioterapię, otrzymali uzupełniającą radioterapię (50 do 70 Gy), w zależności od statusu marginesów na patologicznym przeglądzie. Chirurgia Pacjenci, u których w początkowej fazie klinicznej szyi wystąpił pojedynczy węzeł chłonny o średnicy co najmniej 3 cm lub z wieloma…
-
Utrudnienie polykania na tle nerwicy bywa czasami tak znaczne, uporczywe i stale, ze wiedzie do wyniszczenia chorego
Utrudnienie połykania na tle nerwicy bywa czasami tak znaczne, uporczywe i stałe, że wiedzie do wyniszczenia chorego. W tych przypadkach bez wziernikowania przełyku, nieraz tylko dłuższym spostrzeganiem można rozstrzygnąć, czy zwężenie przełyku jest organiczne, czy na odwrót – czynnościowe. Stale utrzymujące się utrudnienie połykania pokarmów stałych prze- mawia raczej za chorobą organiczną przełyku niż. za chorobą czynnościową. Jednak i w przebiegu chorób organicznych przełyku utrudnienie połykania może przemijająco znacznie się pogarszać, gdy wskutek np.
-
Marznięcie krwi
Do określenia punktu marznięcia krwi ogólnie używaąym jest kryoskpp Beckmanna. Przyrząd ten sklada się z szerokiej probówki ze szczelnie dopasowanym korkiem, przez który wetknięte jest mieszadełko fiszbinowe lub platynowe oraz nader czuły termometr z podziałkami wskazującemi części stopnia. Probówka ta otoczona jest drugą szerszą Obie probówki umieszczone są w szerokim słoju szklanym, zawierającym mieszaninę oziębiającą (lód) z dodatkiem soli, której temperatura nie pobyć niższą niż —5 lub —6 0. Przy określaniu punktu marznięcia do probówki, zawierającej termometr, nalewamy krew lub surowicę w ilości 10—15 em3 tak, ażeby zbiornik rtęci termometru zanurzony był cały w płynie badanym, następnie probówkę tę wraz z otaczającą ją drugą szerszą probówką wstawiamy do naczynia oziębiającego…
-
Wprowadzanie forsowne moze spowodowac przebicie przelyku ze wszystkimi jego nastepstwami
Wprowadzanie forsowne może spowodować przebicie przełyku ze wszystkimi jego następstwami. Nie wolno zgłębnikować przełyku: 1) w przypadkach tętniaka łuku tętnicy głównej, tętniak bowiem uciskając może ścieńczyć ścianę przełyku i przez to sprzyjać przebiciu przełyku zgłębnikiem; 2) w ciąży, by nie wywołać poronienia; 3) w daleko posuniętej miażdżycy tętnic oraz w przypadkach świeżego krwotoku żołądkowego, mózgowego, płucnego itd. ; 4) w przypadkach żylaków przełyku, które spotyka się np. w zanikowej marskości wątroby, w kile wątroby. Zgłębnikowanie umożliwia wykrycie zwężenia przełyku oraz oznaczenie jego stopnia i siedziby.
-
ROZPOZNANIE I ROKOWANIE W CHOROBACH PRZELYKU
ROZPOZNANIE I ROKOWANIE W CHOROBACH PRZEŁYKU Rozpoznanie chorób przełyku opiera się na bardzo dokładnie zebranych wywiadach i na dokładnym badaniu przedmiotowym całego ustroju. W wywiadach zwraca się uwagę na przyczynę choroby oraz na cechy utrudnienia połykania. Mianowicie staramy się wyjaśnić CZT. Zasady postępowania zapobiegawczego w chorobach przełyku. Utrudnienie połykania jest objawem stałym, niezależnym od spożywania pokarmów, czy też pojawia się tylko po posiłku, a w takim razie po jakich pokarmach (stałych, papkowatych, czy też płynnych) i czy jest zmienne, tzn.
-
Rozpoznanie opiera sie glównie na wywiadach oraz na nagle powstajacych bólach polykowych i goraczce
Rozpoznanie opiera się głównie na wywiadach oraz na nagle powstających bólach połykowych i gorączce. Jeżeli zapalenie przełyku ropowicze nie jest rozległe i ropa toruje sobie drogę do światła przełyku, to rokowanie jest pomyślne, chociaż mniej pewne niż w postaci nieżytowej. Zapalenie ropowicze rozległe rokuje przeważnie niepomyślnie. W postaci włóknikowej rokowanie zależy przede wszystkim od choroby podstawowej. To samo dotyczy postaci złuszczającej.