-
Typy soczewek kontaktowych
Zanim zdecydujesz się na soczewki kontaktowe, powinieneś zdobyć o nich nieco informacji. To pomoże ci podjąć decyzję o zmianie okularów na soczewki. Warto wiedzieć jak należy odpowiednio stosować soczewki, jakie są plusy i minusy ich stosowania, to czy są bezpieczne dla oczu. Zacznijmy od typu soczewek, jest ich bowiem kilka, różnie się je tez klasyfikuje. My dokonamy podziału ze względu na materiał, z którego są wykonane. Mowa o soczewkach miękkich, które są nie tylko niewidoczne, ale też całkowicie nie wyczuwalne.
-
Wszystko o soczewkach kontaktowych
Jeszcze do niedawna okulary dla osób z wadą wzroku stanowiły jedyną alternatywę. Okulary, szczególnie te w brzydkich oprawkach niedopasowanych do twarzy raczej nie poprawiają wyglądu. Szczególnie trudno było okularnikom w czasach komuny. Brakowało niemal wszystkiego na sklepowych pułkach a o ładnych oprawkach nawet nie było warto marzyć. Z tego względu zwłaszcza dzieci w okresie szkolnym padały ofiarą niewybrednych żartów ze strony kolegów.
-
Podczas polykania w warunkach prawidlowych zawartosc jamy ustnej zostaje jednym ruchem polykowym przesunieta az do poziomu luku tetnicy glównej
Podczas połykania w warunkach prawidłowych zawartość jamy ustnej zostaje jednym ruchem połykowym przesunięta aż do poziomu łuku tętnicy głównej. Tutaj pokarm zatrzymuje się na 1/3 – 1 sekundę, a następnie ruchy robaczkowe gładkich mięśni przełyku przesuwają go w ciągu kilku sekund (zwykle mniej więcej w 8 sekund) aż do wpustu. Teraz wpust rozluźnia się odruchowo i pokarm dostaje się do żołądka. Po przejściu kęsa pokarmowego zwieracz gardła ,i wpust znowu się zamykają i pozostają aż do następnego aktu połykania w stanie fizjologicznego napięcia. Istnieje więc pewne przeciwieństwo między układem mięsnym przełyku a zwieraczami gardła i wpustu: poza okresem połykania mięśnie przełyku są rozluźnione, a zwieracze odwrotnie znajdują się w stanie…
-
OBJAWY PODMIOTOWE
OBJAWY PODMIOTOWE . Utrudnieniepołykania (dysphagia) jest najdonioślejszym objawem chorób przełyku. Towarzyszy mu często uczucie gniecenia lub palenia w przełyku, bóle, a niekiedy zwracanie pokarmów. Z chorób przełyku utrudnienie połykania spostrzega się: 1) w zwężeniu przełyku na tle blizn oparzelinowych, raka, ciał obcych w przełyku; 2) w nerwicy przełyku polegającej na stanie kurczowym przełyku, najczęściej zwieracza wpustu; 3) w przypadkaćh uchyłków uciskających przełyk z zewnątrz; 4) w zapaleniu, w rozszerzeniu, porażeniu i owrzodzeniu przełyku; 5) w zespole Plummer-Vinsona. Określić przyczynę utrudnienia połykania można czasami na podstawie dokładnie zebranych cech tego objawu.
-
Funkcja poznawcza w Randomizowanym badaniu Evolocumab ad 9
Eksploracyjne analizy ocen CANTAB, które były stratyfikowane zgodnie z najniższym uzyskanym poziomem cholesterolu LDL po randomizacji, nie wykazały związku między poziomem cholesterolu LDL a niekorzystnymi wynikami poznawczymi, w tym wśród 661 pacjentów, u których najniższy osiągnięty poziom cholesterolu LDL wynosił poniżej 25 mg na decylitr. Metaanaliza badań klinicznych fazy 2 i fazy 3, w których stosowano ewolokumab i lek z tej samej klasy, alirokumab, wykazała związek między stosowaniem inhibitorów PCSK9 a wyższym ryzykiem poznawczych zdarzeń niepożądanych niż w przypadku grupy kontrolnej.11 Analiza wcześniejszych badań poznawcze zdarzenia niepożądane wśród 27 564 pacjentów włączonych do macierzystego badania FOURIER dotyczącego skuteczności i bezpieczeństwa stosowania ewolokumabu nie wykazały istotnej różnicy między ewolokumabem a placebo.3…
-
Wpływ na układ sercowo-naczyniowy i metaboliczny antysensownych oligonukleotydów ANGPTL3 cd
Uczestnicy zostali losowo przydzieleni w stosunku 3: 1, aby otrzymać ANGPTL3-LRx lub placebo. W grupach otrzymujących pojedynczą dawkę uczestnicy otrzymywali pojedyncze podskórne wstrzyknięcie ANGPTL3-LRx (20, 40 lub 80 mg) lub placebo (0,9% jałowa sól fizjologiczna). W grupach złożonych z wieloma dawkami uczestnicy otrzymywali podskórnie wstrzyknięcia ANGPTL3-LRx (10, 20, 40 lub 60 mg) lub placebo (0,9% jałowej soli fizjologicznej) raz w tygodniu w sumie sześć dawek. Kryteria włączenia obejmowały poziom cholesterolu LDL na czczo wyższy niż 70 mg na decylitr (1,8 mmol na litr) (dla wszystkich uczestników), poziom stężenia triglicerydów na czczo od 90 do 150 mg na decylitr (od 1,0 do 1,7 mmol na litr) u uczestników 40 mg i…
-
Soczewki a okulary
Dzięki nowoczesnej technologii i postępowi w nauce oraz medycynie coraz bardziej możliwe jest stworzenie soczewek kontaktowych, które leczą. W chwili obecnej zresztą, soczewki kontaktowe ograniczają się nie tylko do samego korygowania wzroku. Lekarze zalecają stosowanie soczewek kontaktowych na przykład tym osobom, które borykają się z zaćmą. Zwykli ludzie nie wiele o tym wiedzą. Myślą jedynie, że soczewki kontaktowe są dobre na zastępstwo okularów.
-
Wpływ na układ sercowo-naczyniowy i metaboliczny antysensownych oligonukleotydów ANGPTL3 ad 6
Wątrobową akumulację lipidów po traktowaniu ASO oceniano przez barwienie Oil Red O sekcji histologicznych (Panel G) i biochemiczne oznaczanie ilościowe triglicerydów (Panel H). Ekspresja lipogennego genu wątrobowego po traktowaniu ASO została określona na podstawie ilościowej reakcji łańcuchowej polimerazy (Panel I). Gwiazdka oznacza P <0,05 dla porównania z kontrolą ASO, znak funta P <0,05 dla porównania z ASO Angptl3 i sztylet P <0,05 dla porównania z ASO Mttp. T bary oznaczają błędy standardowe. W celu dalszego zbadania mechanizmu zmniejszonego wątrobowego wydzielania trójglicerydów i zmniejszonej akumulacji triglicerydów w wątrobie, zahamowaliśmy ekspresję genu Angptl3 u myszy Ldlr – / – karmionych dietą zachodnią (model miażdżycy), w którym stłumiliśmy wątrobowe mikrosomalne białko transferujące triglicerydy…
-
Zmień kolor swych oczu soczewkami kontaktowymi
Jeszcze kilka lat temu soczewki kontaktowe były dostępne dla osób mających wadę wzroku. Dzisiaj okazuje się, że po soczewki kontaktowe sięgają także ci, którzy nie mają żadnych problemów ze wzrokiem. Za ich pomocą można zmienić bowiem kolor swoich oczu. W tej chwili soczewki kontaktowe mogą więc służyć za atrybut kosmetyczny. Osoby nie mające wady wzroku, a mimo to sięgające po soczewki kontaktowe robią to głównie ze względów kosmetycznych. Chcą ładniej wyglądać, być może nietuzinkowo, a soczewki kontaktowe pozwalają zapewnić nowy, zupełnie inny wygląd.
-
Okulary na topie
Okulary już dawno przestały być passe. Obecnie noszenie okularów stało się bardzo modne. Wszystko zaczęło się od tak zwanych kujonek. Mowa o okularach w dużych oprawkach, ze sporymi szkłami. Jak można też zobaczyć po ofercie salonów optycznych, wybór jest ogromny.