Bez kategorii

Po czym psycholog stwierdza depresje

Depresja to poważna choroba psychiczna, której nie powinno się bagatelizować. Tymczasem wciąż wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że cierpi na depresję, ponieważ myli jej objawy z przejściowym -nawet jeśli długotrwałym- nastrojem smutku. Dlatego też tak istotna jest wiedza na temat tego, jakie są objawy depresji i kiedy wskazane jest skonsultowanie swojego stanu z psychologiem.

Psycholodzy diagnozują depresję na podstawie kryteriów określonych przez Międzynarodową Klasyfikację Chorób ICD-10 oraz amerykański DSM-5. W przypadku depresji jednobiegunowej, pacjent musi cierpieć przez co najmniej dwie tygodnie na co najmniej pięć z dziewięciu głównych objawów.

Główne objawy to między innymi: utrata zainteresowania lub brak radości z normalnie przyjemnych czynności, duży spadek energii lub wzmożona zmęczenie, trudności z koncentracją lub wahania zachowań, które mogą mieć wpływ na codzienne życie.

Dla psychologa istotne jest także, by objawy były obecne przez większość dnia, prawie codziennie, przez przynajmniej dwa tygodnie. Konieczne jest również to, by objawy wywoływały znaczące cierpienie lub upośledzenie w życiu społecznym, zawodowym lub innych ważnych obszarach funkcjonowania.

Podczas diagnozy, psycholog będzie chciał również dowiedzieć się więcej o historii zdrowia psychicznego pacjenta i jego rodziny. Może próbować dowiedzieć się, czy pacjent cierpi na inne zaburzenia psychiczne, które mogą mieć wpływ na jego stan. Może zapytać o zużycie alkoholu i narkotyków, które mogą wywoływać objawy depresji. Ważne jest także dla psychologa, aby zrozumieć, jak pacjent sobie radzi z codziennym stresem.

Depresja to stan, który może być trudny do właściwego zdiagnozowania, ponieważ wiele jej objawów może przypominać inne zaburzenia, takie jak zaburzenia lękowe, zaburzenia odżywiania czy choroby przewlekłe. Właśnie dlatego tak ważna jest konsultacja ze specjalistą, który jest w stanie diagnozować i leczyć ten stan.

Warto zauważyć, że depresja jest jednym z najczęstszych zaburzeń psychicznych – dotyka miliony osób na całym świecie. Nie jest to stan, któregi należy się wstydzić. Jeśli podejrzewamy, że możemy cierpieć na depresję, powinniśmy skonsultować się z profesjonalistą jak najszybciej. Depresja jest traktowana na wiele różnych sposobów, w tym poprzez terapię, medytację, leki i wiele innych, dlatego pomoc jest dostępna dla tych, którzy jej szukają.

Pamiętajmy, że skuty depresją umysł nie jest w stanie funkcjonować prawidłowo, stąd tak ważne jest, by nabrać świadomość własnej sytuacji i dążyć do zdrowia, które depresja może zakłócać.

Możliwość komentowania Po czym psycholog stwierdza depresje została wyłączona
Zobacz też: