Bez kategorii

Psychologiczne sztuczki które naprawdę działają

Psychologia jest fascynującą nauką, która pozwala nam odkrywać różne aspekty ludzkiego zachowania, umysłu i emocji. Wśród wielu jej dziedzin istnieje także taka, która skupia się na tzw. psychologicznych sztuczkach – małych technikach zwielokrotniających efektywność naszych działań poprzez manipulowanie własnym lub cudzym zachowaniem. Zaskakujące jest to, że wiele z nich naprawdę działa i ma naukowe potwierdzenie. Poniżej przedstawiam kilka najciekawszych z nich.

Na początek jedna z technik nazywana „zjawiskiem Dunninga-Krugera”. Mówi ona o tym, że osoby mniej kompetentne mają tendencję do przeceniania swoich umiejętności, podczas gdy osoby bardziej kompetentne mają tendencję do niedoceniania swoich umiejętności. Wiedząc o tym, możemy lepiej zrozumieć, jakiego rodzaju błędów można się spodziewać podczas procesu uczenia się czy pracy zespołowej i jak sobie z nimi radzić.

Druga sztuczka to tak zwany „efekt lustra”. Polega on na tym, że ludzie są skłonni naśladować mimikę, gesty, mowę ciała i nawet emocje innych osób. Dzięki temu możemy budować lepsze relacje z innymi, np. poprzez imitowanie ich pozytywnych emocji czy gestów otwartości. To z kolei ułatwia nam nawiazywanie nowych kontaktów czy rozmawianie o trudnych tematach.

Trzecia technika to zasada „pierwszeństwa i świeżości”, według której pierwsze i ostatnie informacje, które usłyszymy, są najlepiej zapamiętywane. To z kolei może być użyte do skuteczniejszego przekazywania informacji czy uczenia się – warto zaczynać i kończyć od najważniejszych informacji.

Kolejna sztuczka nazywa się „Techniką Benjamina Franklina”. Jest to metoda wykorzystywana do przekonania kogoś do lubienia nas. Franklin zauważył, że ludzie, którzy wykonali dla nas przysługę, są bardziej skłonni do zrobienia tego ponownie. Prawdopodobnie wynika to z faktu, że ludzie nie lubią niespójności w swoich przekonaniach i zachowaniach, więc jeśli pomogli nam raz, to przeświadczają sami siebie, że musimy być w porządku, skoro decydowali się nam pomóc.

Jedną z ostatnich sztuczek, którą chciałbym poruszyć jest „efekt rzadkości”. Widzimy go prawie wszędzie, od reklam, po sklepy online. Gdy coś jest rzadko dostępne, wydaje nam się cenniejsze. Dlatego też wiele sklepów stosuje taktyki typu „ostatnia sztuka” czy „promocja tylko przez dzisiejszy dzień”. To podświadomie zwiększa naszą chęć zakupu danego produktu.

Te psychologiczne sztuczki są używane praktycznie na co dzień – czasem przez nas samych, czasem przez osoby trzecie. Warto o nich wiedzieć i umiejętnie nimi manipulować, zawsze z uszanowaniem praw innych osób. W końcu psychologia nie jest narzędziem do wykorzystywania innych, ale do lepszego zrozumienia siebie i świata wokół nas.

Możliwość komentowania Psychologiczne sztuczki które naprawdę działają została wyłączona
Zobacz też: