Bez kategorii

Dlaczego drzemki mogą negatywnie wpływać na nasze zdrowie

Drzemki są nieodłącznym elementem dnia wielu osób. Niektórzy uważają je nawet za kluczowy moment regeneracji sił, który pozwala na efektywne funkcjonowanie w drugiej części dnia. Jednak niewiele osób zdaje sobie sprawę, że stosowanie drzemek jako stałego elementu dnia może mieć negatywny wpływ na nasze zdrowie.

Pierwszym z problemów, jaki może wynikać z regularnego korzystania z drzemek, jest zaburzenie naturalnego rytmu snu. Drzemki, szczególnie te długotrwałe, mogą wpływać na głębokość i strukturę nocy. Skutkiem tego może być powstawanie różnego typu problemów ze snem, począwszy od trudności z zasypianiem, na przerywanym, płytkim śnie kończąc. Długotrwałe zaburzenia snu są natomiast czynnikiem ryzyka rozwoju wielu poważnych chorób, włączając neurodegeneracyjne i sercowo-naczyniowe.

Problemem, który może dotyczyć szczególnie osób starszych, jest zwiększone ryzyko wystąpienia problemów kardiologicznych. Badania pokazują, że regularne drzemki mogą prowadzić do podwyższenia ciśnienia krwi. Może to być szczególnie niebezpieczne dla osób, które już są obciążone ryzykiem rozwoju chorób serca.

Zdecydowanie nie służy zdrowiu także fakt, że osoby regularnie korzystające z drzemek, szczególnie tych długotrwałych, często używają ich jako swoistej „sztuczki” na zaspokojenie zmęczenia, które wynika z niedostatku snu. Tymczasem żadna ilość drzemek nie będzie w stanie zastąpić pełnowartościowego, nocnego odpoczynku. Przeciwnie, może jedynie prowadzić do zaostrzenia problemów związanych z niedoborem snu.

Drzemki mogą też wpływać na naszą sprawność umysłową i pamięć. Naukowcy z Boston University School of Medicine w swoich badaniach dowiedli, że osoby, które regularnie korzystają z drzemek, wykazują gorsze wyniki w testach związanych z pamięcią i koncentracją. Wydaje się, że regularne drzemki mogą zatem prowadzić do pogorszenia naszych funkcji poznawczych.

Podsumowując, mimo że drzemki mogą wydawać się dobrą techniką radzenia sobie z doraźnym zmęczeniem, regularny ich nawyk może prowadzić do licznych problemów zdrowotnych. Wielu naukowców rekomenduje, by zamiast korzystania z drzemek, skupić się na poprawie jakości i długości naszego nocnego snu.

Możliwość komentowania Dlaczego drzemki mogą negatywnie wpływać na nasze zdrowie została wyłączona
Zobacz też: